V kadencja
Interpelacja nr 3251
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie podjęcia decyzji o włączeniu Spółki Lubelski Węgiel Bogdanka SA do holdingu energetycznego, co oznacza likwidację kopalni jako podmiotu prawnego
Szanowny Panie Premierze! Od wielu lat Spółka Lubelski Węgiel ,,Bogdanka˝ S.A. jest jednym z najlepszych i najbardziej efektywnych przedsiębiorstw Lubelszczyzny i najlepszą kopalnią w kraju, a jej działalność stymuluje wzrost gospodarczy całego makroregionu. Mogą o tym świadczyć chociażby następujące fakty: Lubelski Węgiel ,,Bogdanka˝ kopalnią roku 1998, 1999, 2000, 2001, 2003, 2004, 2005. Kopalnia nagrodzona została Filarem Polskiej Gospodarki 2004, otrzymała również Nagrodę Złotego Sponsora Ministra Gospodarki 2000 i Certyfikat ,,Perły Polskiej Gospodarki 2005˝.
Decyzje zmian wobec Spółki Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. w aspekcie planowanej konsolidacji Lubelskiego Węgla ,,Bogdanka˝ S.A. ze spółkami sektora elektroenergetycznego - Enea S.A. i Elektrownią Kozienice S.A. powinny uwzględniać przede wszystkim interesy gospodarcze i handlowe ściany wschodniej i makroregionu lubelskiego - najbiedniejszego w całej Unii Europejskiej.
Opracowywane i wdrażane przez Ministerstwo Skarbu Państwa i Ministerstwo Gospodarki projekty winny poszukiwać wszelkich sposobów na odsunięcie potencjalnych zagrożeń od najlepszej polskiej kopalni węgla kamiennego, jej otoczenia społeczno-gospodarczego oraz Lubelszczyzny. A na obecnym etapie projektowania trudno dostrzec korzyści wynikające z planowanej konsolidacji - Elektrownia Kozienice S.A. jest właśnie głównym odbiorcą węgla z kopalni Bogdanka.
Na dzień dzisiejszy ,,Bogdanka˝ posiada opracowany i spójny program rozwoju, będący rozsądną ekonomicznie i społecznie alternatywą dla spółki i całego regionu. Realizacja tego projektu zakłada i zapewnia podwojenie produkcji i wzrost udziału w rynku węgla energetycznego w Polsce do ok. 15%, a także wzrost zatrudnienia do 2010 roku o dalszych 1200 osób oraz utworzenie 350 nowych miejsc pracy. To oczywiście spowoduje znaczne ograniczenie wysokiego bezrobocia, z którym boryka się Lubelszczyzna. Uzyskana realna obniżka kosztów i cen węgla dla elektrowni skutkować także będzie tańszym prądem dla odbiorców, a co za tym idzie, wzrostem koniunktury gospodarczej na Lubelszczyźnie. Aktualny status prawny Spółki to także korzyści dotyczące możliwości finansowania przez kopalnię innych przedsięwzięć gospodarczych i wsparcie finansowego otoczenia społeczno-gospodarczego, sportu i kultury w naszym regionie.
Z uwagi na niezwykle trudną sytuację społeczno-gospodarczą Lubelszczyzny, będącej najbiedniejszym regionem w całej Unii Europejskiej, ryzykiem jest realizacja tak strategicznych decyzji bez znajomości lokalnego rynku.
Konsolidacja czy prywatyzacja ,,Bogdanki˝, będąca realnym zagrożeniem dla funkcjonowania Spółki, może spowodować regres w jej rozwoju gospodarczym, jak również może doprowadzić do pogorszenia i degradacji gospodarczej całego regionu lubelskiego. Zapewne zrodzi też i nasili konflikty społeczne.
Proszę Pana Premiera o przedstawienie następującej informacji:
1. Jakie kroki zamierza podjąć Pan Premier w związku z powyższą sprawą?
2. Czy koncepcja Rady Ministrów dotycząca prywatyzacji lub konsolidacji Spółki z Elektrownią Kozienice S.A. i Enea S.A. jest jedyną przewidywaną możliwością rozwiązania zaistniałej sytuacji?
3. Czy owa konsolidacja nie pogorszy i tak już trudnej sytuacji gospodarczej i handlowej najuboższego w Unii Europejskiej regionu lubelskiego?
4. Czy przewiduje Pan Premier inne rozwiązanie, tzn. prywatyzację indywidualną poprzez nabywanie akcji Spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych?
Z wyrazami szacunku
Poseł Alina Gut
Lublin, dnia 1 czerwca 2006 r.