V kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie pracy Biura Spraw Wewnętrznych Policji

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 2156

w sprawie pracy Biura Spraw Wewnętrznych Policji

   Szanowny Panie Marszałku! Nawiązując do pisma z dnia 31 stycznia 2007 roku (sygn. SPS-024-2156/07) przekazującego zapytanie Posła na Sejm RP Pana Tomasza Garbowskiego w sprawie pracy Biura Spraw Wewnętrznych Policji, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Biuro Spraw Wewnętrznych Policji jest jedną z komórek organizacyjnych realizującą zadania wykrywania i ścigania przestępstw popełnionych przez policjantów oraz pracowników Policji. Biuro jest komórką służby kryminalnej Policji, wobec czego wszystkie swoje zadania wykonuje w oparciu o powszechnie obowiązujące prawo oraz przepisy wykonawcze obowiązujące wszystkich policjantów tej służby. Komórka ta, jako integralna część Policji, podlega kontroli dokonywanej zarówno przez wewnętrzne służby inspekcyjne Policji, jak również przez MSWiA oraz Najwyższą Izbę Kontroli. Należy podkreślić, iż powyższe podmioty zobowiązane są do wyjątkowej staranności, a jej funkcjonariusze powinni być poza wszelkimi podejrzeniami.

   Realizacja prowadzonych przez Biuro Spraw Wewnętrznych spraw przeciwko policjantom odbywa się w ścisłej współpracy i na podstawie decyzji prokuratorów. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 90, poz. 557, z późn. zm.) Policja nie ma prawa prowadzenia ˝śledztw własnych˝ przeciwko policjantom. Wiedza operacyjna i materiały zebrane w toku działań policyjnych podlegają ocenie prokuratora (pod względem ich wiarygodności i możliwości weryfikacji w postępowaniu procesowym), który podejmuje wszystkie decyzje procesowe, w tym o zatrzymaniu, doprowadzeniu, postawieniu zarzutów, przeprowadzeniu dowodów itd. Wobec powyższego funkcjonariusze Biura nie mają możliwości procesowego zweryfikowania swojej wiedzy przed przekazaniem materiałów prokuratorowi.

   Policja nie dysponuje pełnymi danymi obrazującymi efekty procesowe spraw przekazanych do prokuratury. Informacje dotyczące prowadzonych postępowań karnych znajdują się w prokuraturach na terenie całego kraju oraz w sądach różnych instancji. Przy czym obowiązujące regulacje prawne nie nakładają na sądy i prokuratury obowiązku przekazywania Policji informacji o wynikach procesowego zakończenia spraw, w których jako oskarżony występował policjant. Wobec powyższego zbadanie sposobu i przyczyn ich zakończenia (w tym przyczyn umorzenia bądź uniewinnienia policjanta) wymaga wystąpienia do prokuratur i sądów o przekazanie akt w celu dokonania ich analizy.

   Należy wskazać, iż zebranie tak ogromnej wiedzy dotyczącej przedmiotowych postępowań karnych przekracza kompetencje jednego resortu oraz wymaga zaangażowania znacznej liczby osób w długim przedziale czasowym (również zatrudnionych poza strukturami organizacyjnymi Policji).

   Niezależnie od powyższego w KGP podjęto próbę dokonania wstępnych ustaleń dotyczących przedmiotowego zagadnienia. Polecono podległym jednostkom Policji sporządzenie (na podstawie posiadanych danych) orientacyjnego wykazu postępowań przygotowawczych prowadzonych przeciwko funkcjonariuszom Policji, które w 2006 roku zakończyły się umorzeniami i wyrokami uniewinniającymi. Należy zaznaczyć, że w związku z koniecznością współpracy dwóch resortów zbieranie powyższych informacji nie przyjęło charakteru rozwiązań systemowych.

   Spośród spraw, w realizacji których w 2006 roku uczestniczyli funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych (284 spraw przekazanych) - według stanu na dzień 31 grudnia 2006 roku - jedynie 14 zakończyło się umorzeniem postępowania lub wyrokiem uniewinniającym, z czego 8 było zainicjowanych przez funkcjonariuszy Biura.

   Warto nadmienić, iż w marcu 2006 roku została zaakceptowana przez Komendanta Głównego Policji propozycja dotycząca wdrożenia programu badawczego, którego celem jest ustalenie ilości postępowań karnych prowadzonych przeciwko funkcjonariuszom Policji, które zakończyły się wyrokami skazującymi lub uniewinniającymi, czasem trwania postępowań, a także ich analiza.

   Nawiązując do materiału przedstawionego w publikacji tygodnika ˝Polityka˝, należy zaznaczyć, że z pięciu opisanych spraw przeciwko policjantom tylko dwie z nich bezpośrednio wszczęto na podstawie materiałów przekazanych do prokuratury przez Biuro Spraw Wewnętrznych Policji. Należy jednak podkreślić, iż wyniki czynności podjętych przez funkcjonariuszy Policji uzasadniały podejrzenie popełnienia przestępstwa przez policjantów, wobec czego zostały przekazane do prokuratury celem weryfikacji i podjęcia ewentualnie dalszych czynności procesowych. Pozostałe śledztwa opisane w artykule prasowym prowadziła prokuratura w oparciu o materiały uzyskane w toku innych spraw karnych.

   Z wyrazami szacunku

   Sekretarz stanu

   Marek Surmacz

   Warszawa, dnia 26 lutego 2007 r.