V kadencja

Interpelacja w sprawie reformy administracyjnej państwa

Interpelacja nr 2109

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie reformy administracyjnej państwa

   Panie Ministrze! Administracja publiczna zawsze jest siłą znaczącą w rozwoju cywilizacyjnym, nieobojętną dla kierunku i tempa przemian. Ale może to być albo siła twórcza, konstruktywna, albo siła destruktywna, hamująca rozwój i stająca na przeszkodzie wprowadzanym przekształceniom. Nie jest to teza tylko teoretyczna; jej praktyczną wagę widać dziś właśnie, kiedy bez głębokiej reformy administracyjnej nie sposób było poprawić stanu bezpieczeństwa zbiorowego, wprowadzić zmian w systemie oświaty ani reformy opieki zdrowotnej. Zależność między kształtem administracji publicznej a sprawnością wszystkich służb i działów usług publicznych jest oczywista.

   Wprowadzona reforma administracji publicznej stała się faktem prawnym i politycznym. W październiku 1998 roku odbyły się wybory do władz stanowiących wszystkich szczebli samorządu terytorialnego. Od 1 stycznia 1999 roku obowiązuje nowy podział administracyjny państwa i rozpoczęły prace władze samorządowe wszystkich szczebli oraz zreformowana administracja rządowa.

   Nowe powiaty stały się samorządowe (choć wykonują też zadania o charakterze rządowym). Gminy otrzymały zadania o zasięgu lokalnym, co usprawniło administrację publiczną. Decyzje poszczególnych szczebli samorządów (województw, powiatów i gmin) okazały się bardziej racjonalne i efektywne.

   Dzisiaj, po kilku latach działania nowych struktur samorządowych, pojawiają się informacje dotyczące reformy administracyjnej państwa, w tym likwidacji części powiatów.

   Mając na uwadze to, iż samorządowcy szczebla powiatowego są zaniepokojeni informacjami o ewentualnej likwidacji części powiatów, proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   - Czy i od kiedy rząd przygotowuje administracyjną reformę państwa?

   - Jakie przesłanki będą decydować przy ewentualnej likwidacji części powiatów?

   - Jakie koszty - finansowe i społeczne będą związane z ewentualną likwidacją niektórych powiatów?

   Z poważaniem

   Poseł Krystyna Skowrońska

   Mielec, dnia 21 marca 2006 r.