V kadencja

Interpelacja w sprawie wykorzystywania przez wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków województw należnych urlopów wypoczynkowych

Interpelacja nr 1720

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie wykorzystywania przez wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków województw należnych urlopów wypoczynkowych

   Działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 1996 r. Nr 73, poz. 350 z późn. zm.) oraz art. 194 ust. 1 w związku z art. 194 ust. 3 regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej (M.P. z 2002 r. Nr 23, poz. 298), wnoszę interpelację w sprawie wykorzystywania przez wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków województw należnych urlopów wypoczynkowych.

   W obecnym roku odbędą się wybory do trzech szczebli samorządu terytorialnego, spowodują one zmiany na stanowiskach wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków województw. Z osobami, które na skutek nowych wyborów przestaną pełnić wyżej wymienione funkcje, rozwiązany zostanie stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy pociąga za sobą określone następstwa, najczęściej natury finansowej, tj. ewentualne odprawy oraz ekwiwalenty. Otrzymuję informacje, iż część samorządowców zajmujących ww. stanowiska celowo nie wykorzystuje przysługujących im urlopów wypoczynkowych, by po ewentualnym rozwiązaniu stosunku pracy pobrać jak największy ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Przykładowo w powiecie Bytów starosta ma 50 dni niewykorzystanego urlopu, a w gminie Bytów burmistrz ma 33 dni zaległego urlopu, a jego zastępcy po 46 i 31 dni.

   W przypadkach opisanych powyżej ekwiwalent za urlop może sięgnąć kwoty kilkunastu tysięcy złotych. Stanowi to dodatkowy wydatek z budżetów jednostki samorządu, a wójt, burmistrz, prezydenci miast, starostowie i marszałkowie województw, jako osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, winni wykorzystywać przysługujący im urlop tak, by nie powstawały zaległości, skutkujące wypłatą ekwiwalentów. W związku z powyższym zwracam się z następującymi pytaniami:

   1. Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sygnalizowało problem, który poruszam w interpelacji?

   2. Czy Pan Premier wie, jakie były koszty związane z wypłatą ekwiwalentów za urlop wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków województw w roku 2002?

   3. Czy możliwe jest w obecnym stanie prawnym zdyscyplinowanie wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków województw, by osoby te wykorzystywały urlop w terminie i czy możliwe jest stosowanie do tych celów wyroku Sądu Najwyższego pozwalającego pracodawcy wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy bez zgody pracownika?

   Z poważaniem

   Poseł Jolanta Szczypińska

   Słupsk, dnia 2 marca 2006 r.