V kadencja

Interpelacja w sprawie ochrony wód Bałtyku

Interpelacja nr 8591

do ministra środowiska

w sprawie ochrony wód Bałtyku

   Szanowny Panie Ministrze! Jako posłowie na Sejm Rzeczypospolitej wyrażamy głębokie zaniepokojenie obecnym stanem wód Morza Bałtyckiego. Bałtyk jest systematycznie zanieczyszczany.

   Rozmnażanie się w Bałtyku trujących alg, głównie za sprawą azotu pochodzącego z gospodarstw hodowlanych, może doprowadzić do katastrofy.

   Jak wynika z danych innych państw nadbałtyckich (Danii, Szwecji i Finlandii), hodowla trzody chlewnej w tych krajach wynosi ponad 400 tys. zwierząt. Każda świnia produkuje w ciągu roku cztery razy więcej azotu niż człowiek. Jeśli podobną wydajność osiągnie rolnictwo trzech innych państw nadbałtyckich oraz Polski, a nie będą podejmowane działania zaradcze, spełni się najczarniejszy scenariusz - ilość trujących alg zwiększy się co najmniej dwukrotnie w stosunku do dzisiejszego stanu.

   Tymczasem już obecnie rozwój trujących alg stanowi zagrożenie dla życia morza, rybołówstwa oraz dla turystyki, z której żyje duża część ludności terenów nadmorskich.

   Groźnym zanieczyszczeniem Bałtyku jest także fosfor, dostający się do morza z nieczyszczonymi wodami rzecznymi.

   W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Jaka jest (i czy jest) strategia i plan działania ze strony kierowanego przez Pana Ministerstwa Środowiska zmierzające do poprawy jakości wód Morza Bałtyckiego?

   2. Jakie środki przewidziane są na zapobieżenie rozmnażaniu trujących alg?

   3. Czy przewidziane są do budowy miejskie oczyszczalnie, które znacznie ograniczyłyby wydzielanie azotu?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Zbigniew Kozak

   Warszawa, dnia 14 czerwca 2007 r.