V kadencja
Interpelacja nr 6049
do ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie zagrożenia likwidacją magazynu telewizyjnego w języku ukraińskim, emitowanego w paśmie TVP 3
Szanowny Panie Ministrze! Niedawno Zarząd Główny Związku Ukraińców w Polsce został poinformowany, iż od 1 stycznia 2007 r. magazyn telewizyjny ˝Telenowyny˝ nie będzie emitowany w Telewizji Polskiej. W uzasadnieniu znalazła się informacja, że ˝na antenie publicznej nie ma miejsca na audycje w języku ukraińskim˝.
Magazyn jest emitowany w Telewizji Polskiej od 1995 r. Program od początku był realizowany w Warszawie w WOT. Od listopada 1995 r. do września 1997 r. był emitowany w wymiarze 10 minut w tzw. rozłączonej dwójce (Programie Drugim TVP) w 9 ośrodkach terenowych (warszawskim, rzeszowskim, wrocławskim, lubelskim, gdańskim, szczecińskim, krakowskim, poznańskim i katowickim) w ustalonych przez dyrektorów ośrodków terenowych terminach. Od 1997 r. zmienił się czas emisji audycji, a jej długość ustalono na 25 minut raz w miesiącu, następnie było to 20 minut raz w miesiącu, a później dwa razy w miesiącu po 15 minut. Od kwietnia 2002 r. ˝Telenowyny˝ stały się magazynem ogólnopolskim emitowanym w TVP 3 dwa razy w miesiącu po 13 minut. Związek Ukraińców w Polsce od początku istnienia audycji angażował się w podnoszenie jego jakości, wspierając m.in. organizacje warsztatów i szkoleń dla redaktorów, organizując atrakcyjne materiały telewizyjne do emisji.
O docenieniu znaczenia i roli magazynu ˝Telenowyny˝ dla społeczności ukraińskiej w Polsce, dialogu polsko-ukraińskiego, wzajemnego poznania świadczą uzyskane nagrody i wyróżnienia: nagroda przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Juliusza Brauna (grudzień 2001 r.), nagrody i wyróżnienia uzyskane na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Programów Telewizyjnych i Radiowych Mniejszości ˝Mij ridnyj kraj˝ w Użhorodzie na Ukrainie (czerwiec 1999 r.) oraz na festiwalu ˝Razom˝ w Jałcie (2002 r.).
Decyzja o zaprzestaniu emisji magazynu przyczyni się do zaprzepaszczenia dorobku kilku ostatnich lat, obecności audycji w językach mniejszości na antenie publicznej. W przypadku rozproszonej społeczności ukraińskiej emisja ogólnopolska była optymalnym wariantem. Decyzja o likwidacji audycji w języku ukraińskim podjęta w przededniu 60. rocznicy rozproszenia obywateli polskich narodowości ukraińskiej w ramach akcji ˝Wisła˝ nie może pozostać bez protestu.
Podjęta arbitralnie, bez konsultacji z środowiskiem mniejszości ukraińskiej, decyzja stoi w sprzeczności z ustawą o radiofonii i telewizji, której zapis jasno określa w art. 21a ust. 1a pkt 8a potrzebę: ˝uwzględnianie potrzeb mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, w tym emitowanie programów informacyjnych w językach mniejszości narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym˝. Taka praktyka jest również sprzeczna z zapisami Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości, którą Polska ratyfikowała, a której drugi proces monitoringu z wykonania jej zapisów przez RP jest właśnie rozpoczęty. Stoi ona również z duchem ustawodawstwa Unii Europejskiej.
W związku z powyższym, zwracam się do Pana Ministra z pytaniem, czy zechce Pan Minister podjąć się monitoringu kwestii dostępu mniejszości narodowych i etnicznych do mediów publicznych oraz interwencję w sprawie likwidacji ˝Telenowyn˝? Wydaje się, że decyzja o przywróceniu emisji byłaby zgodna z duchem obowiązującej od stycznia 2005 r. ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych i języku regionalnym.
Z poważaniem
Poseł Stanisław Wziątek
Warszawa, dnia 8 stycznia 2007 r.