V kadencja

Interpelacja w sprawie bezpłatnego zaopatrywania się w leki przez osoby represjonowane

Interpelacja nr 2205

do ministra zdrowia

w sprawie bezpłatnego zaopatrywania się w leki przez osoby represjonowane

   Szanowny Panie Ministrze! Do mojego biura poselskiego zgłaszają się osoby uznane za represjonowane, mające uprawnienia kombatanckie wynikające z ustawy z dnia 24.01.1991 r.

   Na podstawie stosownej legitymacji i recept kombatanci mogli bezpłatnie nabywać leki w aptekach.

   W efekcie prac nad ustawą w jej słowniku, oprócz pojęcia inwalidy wojennego i wojskowego, znalazła się definicja osoby represjonowanej.

   Zakład Ubezpieczeń Społecznych, kierując się ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz rozporządzeniem w sprawie recept lekarskich, wprowadził wymianę legitymacji dla inwalidów wojennych oraz osób represjonowanych. Aby uzyskać taką legitymację, należy się poddać badaniu lekarza orzecznika ZUS. Bardzo często dochodzi do zakwestionowania związku przyczynowego stwierdzonego schorzenia z pobytem w obozie przed kilkudziesięciu laty.

   Zarząd Główny Związku Więźniów w Warszawie zwrócił się o stosowną opinię na ten temat do Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

   Prof. dr hab. Adam Szymusik wyraża następujący pogląd: ˝(...) nie jest możliwe 50 lat po wojnie ustalenie, w jakim stopniu aktualny stan zdrowia jest wynikiem prześladowań czy cierpień doznanych w czasie deportacji, a w jakim skutkiem wieku, urazów i chorób w okresie powojennym (...) uważam, iż bardziej celowe byłoby przyznanie inwalidztwa wojennego wszystkim osobom, które doznały represji i posiadają uprawnienia kombatanckie, niż badanie ich przez komisję ZUS˝.

   W związku z takim stanowiskiem oraz skargami kombatantów twierdzących, że badania uwłaczają ich godności, formułuję następujące pytania:

   1. Czy osoby uznane za represjonowane (zgodnie z ustawą kombatancką z 24.01.1991 r.) mają prawo do refundacji leków?

   2. Czy możliwe jest wprowadzenie rozporządzenia ministra pozbawiające Zakład Ubezpieczeń Społecznych swobody w orzekaniu o powiązaniu schorzenia z represjami wojennymi?

   3. Czy Służba Zdrowia ma prawo dzielić osoby represjonowane na dwie grupy: I - uznawaną przez ZUS (grupa ta posiada badania lekarskie i ma orzeczone inwalidztwo), oraz II, której ZUS nie uznaje za uprawnioną do bezpłatnego pobierania leków?

   4. Czy istnieje szansa, aby wydane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych legitymacje były honorowane w aptekach?

   Z poważaniem

   Poseł Paweł Arndt

   Gniezno, dnia 21 marca 2006 r.