V kadencja

Zapytanie w sprawie działań wojewody lubelskiego związanych z nadzorem prawnym nad Radą Miasta Kraśnika

Zapytanie nr 277

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie działań wojewody lubelskiego związanych z nadzorem prawnym nad Radą Miasta Kraśnika

   Szanowny Panie Premierze! Rada Miasta Kraśnik w październiku 2003 roku podjęła uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatów pięciu radnych Rady Miasta, stwierdzając, że sprawując mandat radnych, naruszają oni dyspozycję art. 24f ustawy o samorządzie gminnym. Wojewoda Lubelski wykonując swoje uprawnienia nadzorcze wynikające z art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, stwierdził nieważność dwóch spośród pięciu uchwał, uznając, że w istotny sposób naruszają one przepisy prawa.

   Pozostałe trzy uchwały nie zostały w ten sposób zakwestionowane przez Wojewodę i funkcjonowały nadal w obrocie prawnym. W stosunku do jednej z nich radny, którego uchwała dotyczyła, złożył skargę do sądu administracyjnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w 2004 roku stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Kraśnik w sprawie wygaszenia mandatu tego radnego, a decyzję tę potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, odrzucając wniosek o kasację złożoną przez kraśnicki samorząd.

   W stosunku do pozostałych dwóch uchwał Wojewoda Lubelski dopiero 16 czerwca 2005 roku złożył skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Sąd administracyjny orzekł o niezgodności ww. uchwał z prawem, w wyniku czego, w momencie uprawomocnienia się wyroków, uchwały te utraciły moc prawną. To z kolei doprowadziło do powiększenia się liczby radnych ponad liczbę określoną przez ustawę o samorządzie gminnym. W moim przekonaniu zaistniała sytuacja narusza obowiązujące przepisy prawa, podaje w wątpliwość legalność podejmowania przez kraśnicką Radę Miasta uchwał, a przede wszystkim prowadzi do destabilizacji pracy rady.

   W związku z powyższym proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na pytania:

   - Czy zaniechanie działania przez Wojewodę Lubelskiego w roku 2003 poprzez niestwierdzenie nieważności niezgodnych z prawem uchwał, a podjęcie takich działań po prawie dwóch latach poprzez wniesienie skargi na ww. uchwały do sądu administracyjnego nie było działaniem celowym ukierunkowanym na destabilizację pracy Rady Miasta Kraśnik, zgodnym z aktualnym zapotrzebowaniem politycznym?

   - Czy obecny Wojewoda Lubelski może podjąć działania w sprawie unormowania sytuacji prawnej w Radzie Miasta Kraśnik?

   Z poważaniem

   Poseł Wojciech Wilk

   Warszawa, dnia 12 stycznia 2006 r.