V kadencja
Interpelacja nr 1793
do ministra zdrowia
w sprawie problemu spożywania alkoholu przez nieletnich
Szanowny Panie Ministrze! Abstynencja wśród młodzieży nie jest, niestety, w modzie. Z różnych badań wynika, że prawie 50% nastolatków uczęszczających do 8. klasy przynajmniej raz w życiu piło alkohol, a ponad 20% zdarzyło się upić.
Picie przez młodzież jest nie tylko nielegalne, ale niesie też duże zagrożenie zarówno dla poszczególnych osób, jak i dla społeczeństwa. Na przykład odsetek wypadków drogowych związanych z alkoholem jest większy wśród kierowców między 16. a 20. rokiem życia niż wśród kierowców co najmniej 21-letnich. Dorastający są również podatni na spowodowane alkoholem uszkodzenia mózgu, które mogą pogarszać ich funkcjonowanie w szkole lub w pracy. Picie młodzieży jest oprócz tego związane z większym prawdopodobieństwem nadużywania alkoholu lub uzależnienia od niego w dorosłym życiu.
Alkohol wchodzi w interakcje z takimi czynnikami, jak depresja i stres oraz łączy się z samobójstwami, które są trzecią najważniejszą przyczyną śmierci wśród osób w wieku od 14 do 25 lat. W jednym z badań 37% intensywnie pijących uczennic 8. klasy przyznało się do prób samobójczych, w porównaniu z 11% niepijących. Z badań wynika także, że spożywanie alkoholu przez dorastających wiąże się z ryzykownym seksem. W tej grupie wiekowej ryzykowny seks często też powoduje negatywne skutki, zwłaszcza niechcianą ciążę i choroby przenoszone drogą płciową, między innymi HIV/AIDS. W czasie dorastania w organizmie zachodzą ważne przemiany, między innymi nagłe zmiany hormonalne i tworzenie nowych sieci w mózgu. Dorastanie jest także czasem szukania nowych doświadczeń oraz podejmowania aktywności, które wymagają dostosowywania się do rówieśników i standardów grupy koleżeńskiej. Te nowe aktywności mogą narażać młodych ludzi na duże ryzyko inicjacji alkoholowej lub kontynuowania picia. Kontakt mózgu z alkoholem w tym okresie może z kolei spowodować przerwanie kluczowych procesów rozwoju mózgu, co może prowadzić do osłabienia funkcji poznawczych, jak również do dalszej eskalacji picia.
Picie alkoholu w młodym wieku może nieść długotrwałe skutki. Osoby, które zaczynają pić przed 15. rokiem życia, uzależniają się cztery razy częściej w porównaniu z zaczynającymi pić w wieku 20 lat lub później.
Ważnym czynnikiem w piciu nieletnich jest stopień dostępności alkoholu, czyli to, ile wysiłku trzeba włożyć, aby go zdobyć; czynnik ten jest zdeterminowany geograficznie, ekonomicznie i społecznie. W związku z tym interwencjom skierowanym do indywidualnych osób muszą towarzyszyć zmiany w polityce, które pomogą ograniczyć dostęp młodzieży do alkoholu i zmniejszą szkodliwe skutki utrwalonego picia.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy Ministerstwo zamierza podjąć skuteczniejsze działania ograniczające sprzedaż alkoholu nieletnim?
2. Czy i w jaki sposób Ministerstwo zamierza zająć się narastającym problemem spożywania alkoholu przez nieletnich?
3. Jakie nowe programy związane z przeciwdziałaniem alkoholizmowi wśród młodzieży w wieku szkolnym zamierza wprowadzać Ministerstwo?
Z poważaniem
Posłowie Halina Molka i Jan Bestry
Warszawa, dnia 2 marca 2006 r.