V kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie świadczeń pracowniczych - odprawy emerytalnej dla nauczycieli przechodzących na emeryturę

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 7675

w sprawie świadczeń pracowniczych - odprawy emerytalnej dla nauczycieli przechodzących na emeryturę

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację Pana Posła Stanisława Wziątka (SPS-023-7675/07) w sprawie świadczeń pracowniczych - odprawy emerytalnej dla nauczycieli przechodzących na emeryturę, uprzejmie przedstawiam następujące stanowisko:

   Prawo do odprawy pieniężnej z tytułu przejścia na emeryturę gwarantowane jest zarówno w przepisach ogólnych - ustawie z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94) jak i przepisach szczególnych dotyczących poszczególnych kategorii pracowników.

   W myśl art. 921 Kodeksu pracy każdemu pracownikowi przechodzącemu na emeryturę przysługuje odprawa pieniężna w wysokości co najmniej jednego miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) w art. 87 gwarantuje odprawę pieniężną nauczycielom, z którymi stosunek pracy został rozwiązany z powodu przejścia na emeryturę w wysokości dwu- lub trzymiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem pracy nauczyciela w zależności od okresu przepracowanego w szkole. Ustawa przyznaje więc prawo do odprawy emerytalnej wszystkim nauczycielom spełniającym warunki do jej uzyskania.

   Środki na wypłatę opłat emerytalnych zawarte są w budżecie jednostki samorządu terytorialnego i odpowiednio w planach finansowych szkół. Środki niezbędne na wypłatę odpraw emerytalnych, jak i innych składników wynagrodzenia w przypadku szkół publicznych, dla których organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego, zagwarantowane są także w sytuacji likwidacji szkoły. Przesądza o powyższym stosowna procedura. Zgodnie bowiem z art. 59 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) przed planowaną likwidacją szkoły (placówki) organ prowadzący szkołę (JST) ma obowiązek zawiadomienia o takim zamiarze rodziców, uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu - co najmniej na sześć miesięcy przed planowaną likwidacją. Zasada taka wyklucza możliwość rozwiązania szkoły z pominięciem obowiązku zabezpieczenia i wypłacenia niezbędnych środków na należne odprawy.

   Należy jednak podnieść, że Karta Nauczyciela nie obejmuje swoim zakresem podmiotowym wszystkich nauczycieli, ale nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w publicznych przedszkolach, szkołach oraz innych jednostkach organizacyjnych wymienionych w art. 1 ust. 1 i 1a Karty Nauczyciela oraz w ograniczonym zakresie nauczycieli zatrudnionych w jednostkach wymienionych w art. 1 ust 2. Przepisom dotyczącym odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę nie podlegają zatem pracownicy zatrudnieni w innych placówkach niż wyżej wymienione. Do pracowników zatrudnionych w takich placówkach - zakładach pracy, jak Koszalińskie Stowarzyszenie Społecznych Ognisk Muzycznych zastosowanie mają więc przepisy ogólne i powszechne regulujące sprawy wynikające ze stosunku pracy. Dotyczy to zarówno praw i obowiązków pracownika i pracodawcy (Kodeks pracy), jak i rozstrzygnięcia w zakresie likwidacji podmiotów gospodarczych.

   Wyrażam zatem nadzieję, iż właściwe w przedmiotowej kwestii Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odniesie się szczegółowo do opisanej w piśmie Pana Posła sytuacji.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Sławomir Kłosowski

   Warszawa, dnia 26 kwietnia 2007 r.