V kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie wyłączenia z zajęcia komorniczego należności z tytułu płatności realizowanych przez ARiMR ze środków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz środków krajowych przeznaczonych na współfinansowanie

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 5325

w sprawie wyłączenia z zajęcia komorniczego należności z tytułu płatności realizowanych przez ARiMR ze środków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz środków krajowych przeznaczonych na współfinansowanie

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z przesłaną przy piśmie z dnia 31 listopada 2006 r., znak: SPS-023-5325/06, interpelacją poseł Renaty Beger w sprawie wyłączenia z zajęcia komorniczego należności z tytułu płatności realizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ze środków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz środków krajowych przeznaczonych na współfinansowanie uprzejmie Pana Marszałka informuję, co następuje.

   Przepisy art. 11c ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. z 2005 Nr 31, poz. 264, z poźn. zm.) przewidują wyłączenie z zajęcia na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego oraz przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji należności ustalanych w drodze decyzji administracyjnych lub wierzytelności wynikających z umów cywilnoprawnych z tytułu płatności realizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ze środków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz środków krajowych przeznaczonych na współfinansowanie. Powyższe oznacza, iż Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie może przekazywać środków m.in. z tytułu płatności bezpośrednich do gruntów rolnych na rachunki wskazane przez komorników, lecz wyłącznie na rachunki bankowe podane przez producentów rolnych we wnioskach o te płatności. Przepisy tej ustawy nie ograniczają jednak możliwości prowadzenia egzekucji komorniczej z rachunków bankowych producentów rolnych.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, że w trakcie prac legislacyjnych nad przepisami umożliwiającymi wyłączenie spod egzekucji sądowej i administracyjnej płatności bezpośrednich Ministerstwo Sprawiedliwości wskazywało, iż całkowite wyłączenie spod egzekucji płatności bezpośrednich, tj. zarówno z rachunku Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jak i z rachunków producentów rolnych, utrudniałoby dochodzenie roszczeń od osób uprawnionych do otrzymywania płatności, co byłoby sprzeczne z zasadami państwa prawa. Wyłączenia spod egzekucji stanowią wyjątki od powyższej zasady i muszą być uzasadnione ważnymi racjami (np. socjalnymi, ekonomicznymi czy humanitarnymi) oraz ograniczone do niezbędnego minimum. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości płatności bezpośrednie nie mają charakteru świadczeń socjalnych zapewniających minimum egzystencji, nie są to również sumy, które mogłyby podlegać wyłączeniu z przyczyn ekonomicznych. Takie ograniczenia egzekucji dotyczące osób prowadzących gospodarstwo rolne określone zostały w wydanym na podstawie art. 830 K.p.c. rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 maja 1996 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji sądowej (Dz.U. Nr 63, poz. 300).

   Ponadto, pragnę poinformować, że ze względu na licznie napływające do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich skargi i wnioski podmiotów prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą wyrażających niezadowolenie z regulacji prawnej zawartej w art. 11c ustawy o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Rzecznik Praw Obywatelskich Pan Andrzej Zoll w piśmie z dnia 15 marca 2005 r. zn.RPO-490261-VI/04/JF zajął stanowisko, że pomimo iż celem regulacji art. 28 rozporządzenia Rady Wspólnot Europejskich nr 1782/2003 z dnia 29 września 2003 r. ustanawiającego wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i ustanawiającego określone systemy wsparcia dla rolników (zgodnie z którym płatności powinny być przekazywane w całości na rzecz beneficjenta) jest realizacja przez członków Unii Europejskiej określonych zasad polityki rolnej m.in. poprzez dofinansowanie pewnych obszarów rolnictwa, to jednak nie obejmuje ona ochrony prawnej majątku rolnika przed roszczeniami jego wierzycieli.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Marek Zagórski

   Warszawa, dnia 24 listopada 2006 r.