V kadencja
Interpelacja nr 1207
do ministra zdrowia
w sprawie dyrektora SP ZOZ Sanatorium MSWiA w Krynicy Zdroju
Szanowny Panie Ministrze! Stan faktyczny stanowiący kontekst złożonej interpelacji: W dniu 10 lutego 2006 r. do mojego biura poselskiego wpłynęły materiały dotyczące osoby, postępowania, jak również kryminalnej przeszłości obecnego dyrektora Sanatorium MSWiA w Krynicy Zdroju pana Stanisława Gieńca. Jest to pismo od osób żywotnie zainteresowanych działalnością dyrektora oraz przyszłością samego sanatorium. Podnosi się w nim m.in. brak kwalifikacji oraz doświadczenia w kierowaniu jednostką służby zdrowia, co jest faktem dyskwalifikującym w świetle obowiązującej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Nie bez znaczenia jest też zarzut nepotyzmu uzasadniony wobec zatrudnienia na odpowiedzialnych stanowiskach osób będących członkami Jego rodziny.
W materiałach odnaleźć można również oskarżenia o niegospodarność (zakupy w firmach znajomych), nadużycia (nagminne goszczenie w sanatorium bez odpłatności osób powiązanych z dyrektorem różnymi interesami, organizowanie bankietów za fundusze sanatorium), prywatę (korzystanie z służbowego samochodu za fundusze sanatorium podczas prywatnych wyjazdów) oraz spożywanie alkoholu w czasie i miejscu pracy. Autorzy pisma podnoszą, iż dyrektor sanatorium wykupuje reklamy obiektu, głównie w ˝Gazecie Krakowskiej˝ i ˝Dzienniku Polskim˝, jak również w innych, w zamian za co w dziennikach tych ukazują się pochlebne artykuły na jego temat - jednym z przykładów jest zamówienie nr 49/144/2004 z 30 listopada 2004 r. na reklamę w ˝Gazecie Prawnej˝ na kwotę 9760 zł.
Osoba pana Gieńca budzi również wątpliwości natury etycznej ze względu na jego kryminalną przeszłość (dwukrotne skazanie w latach osiemdziesiątych za przestępstwa gospodarcze).
Jednym z najbardziej ważkich zarzutów jest stałe obniżanie standardu sanatorium MSWiA względem innych placówek w Krynicy Zdroju oraz pozostałych obiektów będących w gestii resortu spraw wewnętrznych i administracji.
Z dostępnych mi informacji wynika, iż w ubiegłym roku odbyła się kontrola w sanatorium MSWiA przeprowadzona przez pracowników Departamentu Zdrowia MSWiA oraz Departamentu Kontroli, o której pan Gieniec został wcześniej powiadomiony, skutkiem czego przedsięwziął odpowiednie środki.
Sytuacja taka poza oczywistym przyzwoleniem ze strony państwa na dysfunkcje w podległej mu placówce opieki zdrowotnej niesie ze sobą również zagrożenie dla procesu terapeutycznego osób odbywających leczenie sanatoryjne w tym ośrodku oraz niebezpieczeństwo dla dalszego rozwoju zakładu i miejsc pracy zatrudnionego tam personelu.
W tym zakresie zgłaszam interpelację poselską:
1. Dlaczego Ministerstwo Zdrowia toleruje na stanowisku dyrektora SP ZOZ Sanatorium MSWiA w Krynicy Zdroju osobę bez wymaganych kwalifikacji?
2. Czy istnieje możliwość wywarcia presji przez Ministerstwo w celu zobligowania odpowiedzialnych osób do podniesienia jakości oferowanych usług do standardu przyjętego ogólnie w placówkach opieki zdrowotnej tego typu?
3. Czy zamierza Pan podjąć kontrolę tego, w jaki sposób są pożytkowane środki finansowe przekazywane sanatorium w ramach kontraktów z NFZ?
Z poważaniem
Poseł Barbara Marianowska
Tarnów, dnia 13 lutego 2006 r.