V kadencja
Interpelacja nr 730
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie fuzji banków Pekao SA i BPH SA
Panie Premierze! Coraz bardziej niepokojące są informacje, jakie słyszymy na temat sytuacji, która w sposób realny może zaistnieć na polskim rynku usług bankowych po ewentualnej fuzji banków Pekao S.A. i BPH S.A.
Już w lipcu ub. roku otrzymałam pierwszy niepokojący sygnał od organizacji związkowych działających w obu bankach, który dotykał problemu dużych zwolnień (w granicach ok. 6 tys. osób), jakie nastąpiłyby po połączeniu obu banków. Te niepokoje w całości potwierdzają analizy przeprowadzone przez ministerstwo finansów. Ekspertyzy, o których wyżej wspomniałam, pokazują jeszcze inne zagrożenia, których konsekwencje mogłyby negatywnie odbić się na szerszych sferach życia gospodarczego w naszym kraju. Otóż wskutek połączenia się obu banków na rynku detalicznych usług finansowych powstałaby typowa struktura oligopolityczna z ponad 50% udziałem w przedmiocie tych usług. Połączone banki skupiałyby ponad połowę oszczędności Polaków i prawie połowę wszystkich zaciągniętych kredytów. Zajęcie dominującej pozycji na rynku usług bankowych mogłoby spowodować, że główny udziałowiec w obu bankach i inicjator przedsięwzięcia włoski bank UniCredito Italiano (UCI) mógłby z powodzeniem lansować taki rodzaj polityki finansowej, która byłaby dla niego najkorzystniejsza. Np. zamiast inwestować w Polsce, wygenerowane środki transferowałby poza granice naszego kraju.
Myślę, że nie tylko ministerstwo, ale i cały rząd z właściwą powagą podejdzie do przedstawionego problemu i nie dopuści do powstania oligopolu na rynku działalności bankowej. Pomocne w pozytywnym zamknięciu sprawy mogą być odpowiednie zapisy w umowie prywatyzacyjnej banku Pekao (gdzie UCI posiada prawie 53% udziałów w kapitale akcyjnym), które zobowiązuje stronę włoską do nieinwestowania w konkurencyjną instytucję w Polsce (w tym przypadku BPH). Należy podjąć takie działania, które skutkowałyby sprzedażą wszystkich posiadanych przez UCI akcji banku BPH. Niepewność co do intencji włoskiego inwestora budzi także fakt, że głównymi jego udziałowcami są cztery fundusze typu non profit. Nie można wykluczyć także kroków, jakie władze nowego pomiotu mogą uczynić w kierunku ewentualnego wzrostu cen na swoje usługi.
Chcę Panu Premierowi zadać kilka pytań związanych z przedstawionym wyżej problemem:
1. Czy Rząd RP zamierza podjąć skuteczne kroki uniemożliwiające połączenie banków Pekao i BPH?
2. Jakie inne zagrożenia możliwe do zaistnienia w dalszej perspektywie dostrzega rząd w sytuacji, gdyby fuzja Pekao i BPH stała się faktem?
3. Czy Rząd zamierza podjąć inne kroki pozwalające na lepszą kontrolę poczynań instytucji bankowych w Polsce? Jeżeli tak, to jakie będą to działania?
4. Czy Rząd zareagował na nieuprawnioną interwencję Komisji Europejskiej oznaczającą wyraźne mieszanie się w sprawę połączenia banków Pekao S.A. i BPH S.A.?
5. Znaczący wpływ na sytuację gospodarczą w Polsce ma polityka prowadzona przez Narodowy Bank Polski. Czy Rząd w najbliższym czasie zamierza podjąć działania w celu doprowadzenia do zmiany koncepcji kierownictwa NBP w zakresie prowadzenia polityki kursowej, z liberalnej na sprzyjającą rozwojowi polskiej gospodarki? Jakie byłyby to działania?
Z poważaniem
Poseł Halina Murias
Łańcut, dnia 20 stycznia 2006 r.