V kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie finansowania przez NFZ leczenia obrzęku limfatycznego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra - na ponowną interpelację posłów Sławomira Jana Piechoty, Stanisława Tadeusza Huskowskiego i Jarosława Dudy

na interpelację nr 4034

w sprawie finansowania przez NFZ leczenia obrzęku limfatycznego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na ponowną interpelację Posłów, Pana Sławomira Piechoty, Pana Jarosława Dudy oraz Pana Stanisława Huskowskiego, przekazaną przy piśmie Pana Marka Kotlinowskiego, Wicemarszałka Sejmu, z dnia 26 października 2006 r., znak: SPS-023-4034p/06, w sprawie finansowania przez Narodowy Funduszu Zdrowia leczenia obrzęku limfatycznego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Mając na uwadze poprzednią interpelację Posłów dotyczącą leczenia obrzęku limfatycznego, na którą odpowiedź zastała udzielona pismem z dnia 6 września 2006 r. (znak: MZ-UZ-ZR-71-6196-7/SK/06), uprzejmie informuję, iż sformułowane w niej pytania dotyczyły innych kwestii omawianego zagadnienia. W związku z powyższym zawarte w odpowiedzi kwestie dotyczące świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych u osób z obrzękiem limfatycznym, nie obejmowały szczegółowej odpowiedzi na zagadnienia poruszone w interpelacji z dnia z dnia 3 sierpnia 2006 r. i wskazywały jedynie na przykładowe świadczenia wykonywane w omawianej jednostce chorobowej.

   Natomiast odnosząc się do kwestii zawartych w aktualnej interpelacji dotyczących zakresu świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom z obrzękiem limfatycznym, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.

   Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135, ze zm.), świadczeniobiorcy mają zapewnione prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, których celem jest zachowanie zdrowia, zapobieganie chorobom i urazom, wczesne wykrywanie chorób, leczenie, pielęgnacja oraz zapobieganie niepełnosprawności i jej ograniczenie. Jednocześnie mając na uwadze przepisy § 8 ust. 1 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2005 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 197, poz. 1643), uprzejmie informuję, iż świadczeniodawca zapewnia udzielanie świadczeń w sposób kompleksowy, w szczególności obejmujący zapewnienie wykonania niezbędnych badań laboratoryjnych, diagnostyki obrazowej, innych badań lub procedur medycznych związanych z udzielaniem świadczeń.

   Zgodnie z opinią Pana prof. dr hab. Krzysztofa Ziaji, Konsultanta Krajowego w dziedzinie Angiologii, świadczenia zabiegowe związane z odbarczeniem operacyjnym i liposukcją znajdujące się w Katalogu świadczeń szpitalnych, określonym zarządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nr 93/2005 z dnia 17 października 2005 r. w sprawie przyjęcia ˝Szczegółowych materiałów informacyjnych o przedmiocie postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej oraz o realizacji i finansowaniu umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: leczenie szpitalne.˝, z późn. zm., wyczerpują problem leczenia operacyjnego obrzęku limfatycznego po operacjach onkologicznych. Ponadto, w przypadku usunięcia piersi prowadzona jest edukacja w zakresie automasażu, która stanowi element postępowania w ramach rehabilitacji pooperacyjnej i jest finansowana w ramach hospitalizacji.

   Odnosząc się do sposobu refundacji badań diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem i leczeniem obrzęku limfatycznego należy podkreślić, iż zgodnie z wyżej przytoczonym przepisem § 8 ust. 1 załącznika do rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w kosztach świadczeń opieki zdrowotnej zawarte są koszty badań diagnostycznych. Jednak decyzje, co do potrzeby ich wykonania pozostają w kompetencji lekarza prowadzącego leczenie świadczeniobiorcy. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje wszystkie niezbędne badania diagnostyczne, w tym medyczną diagnostykę laboratoryjną oraz świadczenia terapeutyczno-diagnostyczne zarówno w ramach hospitalizacji, jak również w ramach porad II i III typu oraz badań diagnostycznych współfinansowanych w przypadku ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych.

   W ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej świadczeniobiorcy, u których wystąpił obrzęk limfatyczny mogą być leczeni w poradni chirurgii naczyniowej oraz poradni chorób naczyń, jak również w poradniach innych specjalności (jeśli istnieją ku temu przesłanki medyczne). Lekarz prowadzący terapię podejmuje decyzję, co do wyboru badania diagnostycznego, między innymi spośród badań zawartych w Katalogu zakresów ambulatoryjnych świadczeń diagnostycznych współfinansowanych, stanowiącym załącznik do zarządzenia Nr 92/2005 z dnia 17 października 2006 r. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie przyjęcia ˝Szczegółowych materiałów informacyjnych o przedmiocie postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz o realizacji i finansowaniu umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne˝ z poźn. zm. Badania zawarte w ww. Katalogu, takie jak ultrasonografia dopplerowska z kolorowym obrazowaniem przepływu, limfoscyntygrafia, tomografia komputerowa, angiografia MR, angiografia TK, mogą być wykonywane i rozliczane w ramach porady III typu w poradniach specjalistycznych. Natomiast w ramach porad zabiegowo-diagnostycznych mogą być wykonywane biopsje z pełną diagnostyką, także z użyciem technik obrazowych. W ramach porad III typu mogą również zostać wykonane badania takie jak: flebografia, arteriografia czy limfangiografia, a w ramach porad II typu - niezbędne badania mikrobiologiczne. Istnieje także możliwość wykonania (w ramach porady I i II typu - w zależności od rodzaju badania), badań analitycznych i biochemicznych.

   Omawiając zagadnienie terapii osób z obrzękiem limfatycznym, uprzejmie informuję, iż zasadniczą rolę w leczeniu obrzęku limfatycznego pełni rehabilitacja, w tym fizjoterapia, która stanowi działanie nie tylko profilaktyczne, ale przede wszystkim lecznicze.

   W związku z powyższym w zakresie świadczeń udzielanych w warunkach ambulatoryjnych NFZ finansuje zabiegi fizjoterapeutyczne w formie masażu limfatycznego ręcznego i mechanicznego, elektrostymulację oraz kinezyterapię.

   Jednocześnie w ramach zakresu rehabilitacji specjalistycznej niesklasyfikowanej odrębnie prowadzona jest rehabilitacja osób po mastektomii. W ramach tego zakresu może być również prowadzona kompleksowa rehabilitacja osób z obrzękiem limfatycznym występującym z innego powodu niż mastektomia. Wówczas świadczeniodawca, opracowuje szczegółowy program rehabilitacji ukierunkowany na potrzeby rehabilitacji świadczeniobiorców z określonym schorzeniem, w tym przypadku rehabilitacji osób z obrzękiem limfatycznym.

   Mając na uwadze powyższe, uprzejmie informuję, iż w celu zapewnienia poszczególnym grupom świadczeniobiorców dostępu do kompleksowej opieki, Narodowy Fundusz Zdrowia, w miarę swoich możliwości, uzgadnia zakresy świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z konsultantami krajowymi w poszczególnych dziedzinach medycyny. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia w ramach opiniowania zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zwraca się o opinię do właściwych konsultantów krajowych w poszczególnych dziedzinach medycyny, odnoszącą się do właściwego zabezpieczenia realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w poszczególnych zakresach. Ponadto dostrzegając konieczność dążenia do poprawy dostępności do poszczególnych świadczeń opieki zdrowotnej Narodowy Fundusz Zdrowia podejmuje konsultacje i uzgodnienia w przedmiotowym zakresie.

   Przykładem takich działań może być spotkanie, które odbyło się w dniu 16 listopada 2006 r. w siedzibie Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące przygotowanych przez Pana prof. dr hab. Krzysztofa Ziaję, Konsultanta Krajowego w dziedzinie Angiologii, Standardów diagnostyki i leczenia obrzęku limfatycznego kończyn górnych i dolnych.

   Ponadto odnosząc się do poruszonego problemu środków pomocniczych stosowanych w ramach leczenia obrzęku limfatycznego (odpowiednie bandaże, rękawy uciskowe), uprzejmie informuję, iż aktualnie w Ministerstwie Zdrowia prowadzone są prace zmierzające do kompleksowej analizy w zakresie zasad zaopatrzenia w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i w środki pomocnicze, podczas których będą szczegółowo rozważane także kwestie dotyczące refundowania środków pomocniczych w obrzęku limfatycznym.

   Z wyrazami szacunku

   Sekretarz stanu

   Bolesław Piecha

   Warszawa, dnia 7 grudnia 2006 r.