V kadencja
Zapytanie nr 2493
do ministra skarbu państwa
w sprawie odszkodowań za majątki odebrane w latach powojennych
Szanowny Panie Ministrze! Zwrócił się do mnie mieszkaniec Raciborza, pan Walter Fest, którego rodzice i dziadkowie byli właścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni 10,67 ha w okolicach Brzezia. Po zakończeniu II wojny światowej - w 1947 r. - pozbawiono pana Festa całego majątku (wraz z zabudowaniami, inwentarzem żywym, sprzętem i maszynami rolniczymi) na podstawie obowiązujących ówcześnie przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej.
Dotychczasowe starania obecnych spadkobierców o odszkodowanie w postaci bądź to przywrócenia własności w naturze, bądź wypłaty pieniężnej nie odniosły żadnego rezultatu z powodu braku przepisów prawnych, braku stosownej po temu ustawy reprywatyzacyjnej.
Wyżej opisany problem jest sprawą o jednostkowym wymiarze. Ponieważ osób aktualnie oczekujących na odszkodowanie za zwrot bezprawnie zabranych majątków jest bardzo wiele, a ich liczba ciągle wzrasta, kieruję do pana ministra następujące zapytania:
1. Czy, i jakie, istnieją możliwości odzyskania zabranego mienia lub wypłaty za nie stosownych odszkodować na podstawie obowiązującej obecnie ustawy o reformie rolnej?
2. Czy obecny rząd podjął prace nad projektem ustawy reprywatyzacyjnej?
3. Jeżeli stosowne prace zostały podjęte, kiedy przewiduje się jej wejście w życie?
4. Czy ustawa reprywatyzacyjna będzie obejmowała również obywateli niemieckich zamieszkujących na terytorium RP w okresie międzywojennym?
5. Czy ustawa obejmie swoim zasięgiem następców prawnych będących obywatelami polskimi?
Z poważaniem
Poseł Henryk Siedlaczek
Marklowice, dnia 27 marca 2007 r.