V kadencja
Interpelacja nr 5141
do ministra finansów
w sprawie podwójnego płacenia przez właścicieli autokomisów podatku akcyzowego na auta sprowadzane z zagranicy
Urzędy celne w całym kraju wszczynają postępowania wobec komisantów przyjmujących do sprzedaży pojazdy od prywatnych osób, niezarejestrowane w Polsce. Komisy są zobowiązane do zapłacenia podatku akcyzowego od całej wartości auta podanej w umowie. Dotyczy to również pojazdów, za które importer opłacił już akcyzę.
Przepisy mówią, iż każda sprzedaż pojazdu, który nie został zarejestrowany w Polsce, rodzi obowiązek zapłaty akcyzy. Mimo że przepisy pozwalają na odliczenie pierwszej akcyzy od tej, którą płaci się później, to nie dotyczy ten przepis autokomisów, które nie sprzedają swojej własności, a jedynie w imieniu klienta przeprowadzają sprzedaż. Związane to jest z tym, iż istnieje definicja autohandlu, którym określa się kupno i sprzedaż samochodu, natomiast brak jest definicji autokomisu, jako formy pośrednictwa.
Wkrótce ta sytuacja może się zmienić, gdyż Rzecznik Generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Eleanor Sharpston uznał, iż akcyza na samochody sprowadzane z UE jest niezgodna z prawem unijnym. Może to wiązać się z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
1. Jaką kwotę należy w budżecie zabezpieczyć na roszczenia osób, które zapłaciły podatek akcyzowy, w przypadku jeśli Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzeknie, iż podatek akcyzowy na używane auta był pobierany niezgodnie z prawem unijnym?
2. Czy brak możliwości odliczenia akcyzy przez właścicieli komisów oraz umożliwienie takiego odliczenia salonom samochodowym nie łamie prawa unijnego w zakresie równości gospodarczej podmiotów oraz przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów?
Z poważaniem
Poseł Tomasz Piotr Nowak
Konin, dnia 10 października 2006 r.