V kadencja
Interpelacja nr 5053
do ministra finansów
w sprawie opodatkowania środków fundacji na pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym
Według urzędów skarbowych pomoc osobom chorym oraz niepełnosprawnym stanowi darowiznę, która jest obciążona podatkiem na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przykładem tego może być sytuacja, w jakiej znalazł się podopieczny fundacji ˝Mimo wszystko˝, u którego wykryto guza w nosogardzieli. Ponieważ sam zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a pacjent wymagał natychmiastowej operacji, potrzebne na to pieniądze wyłożyła wspomniana fundacja. Okazało się, że w związku z tym (zdaniem urzędu skarbowego) należy zapłacić podatek od darowizny. Główna księgowa fundacji poinformowała, że zostało w tej sprawie złożone zażalenie do izby skarbowej, jednak nikłe są szanse na zmianę dotychczasowego stanowiska. Sprawa ta odbiła się szerokim echem w mediach (m. in. napisała o tym ˝Rzeczpospolita˝ w art. ˝Za pomoc fundacji trzeba zapłacić fiskusowi˝ z dn. 16 sierpnia 2006 r.).
Okazało się, że z podobnym problemem mają do czynienia również inne organizacje, które zajmują się wspieraniem osób poszkodowanych przez los. Tymczasem obowiązująca interpretacja przepisów nie uwzględnia ulgi z tytułu darowizny na cele charytatywne. W piśmie Ministerstwa Finansów z 29 czerwca 2004 r. możemy przeczytać: ˝W myśl obowiązujących przepisów przewlekła choroba obdarowanego nie stanowi normatywnej przesłanki odliczenia, zwolnienia albo wyłączenia od podatku i wobec tego nie rzutuje na ustalenie jego wysokości oraz pobór˝ (cyt. za ˝Rzeczpospolitą˝). Jak twierdzi resort finansów, podatek powinna zapłacić osoba, która dostała leki od fundacji, aczkolwiek, jeśli brakuje jej na to środków, może zrobić to sam darczyńca. Istnieje również możliwość odroczenia zapłaty lub rozłożenia jej na raty.
W praktyce jest tak, że od świadczeń rzeczowych obdarowani płacą podatek. Ponieważ nasze prawo podatkowe powoduje, że powyższa działalność dobroczynna wiąże się z obciążeniami fiskalnymi, przez niektóre fundacje preferowana jest taka forma pomocy, w której darczyńca pokrywa koszty usługi lub użycza sprzęt. W takim przypadku obdarowani podatku nie płacą.
W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy Ministerstwo zamierza zwolnić bądź wyłączyć z opodatkowania środki przekazywane przez fundację na pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym? Jeśli tak, czy można byłoby to uczynić na gruncie obecnego prawa, czy też niezbędna byłaby nowelizacji ustawy podatkowej?
2. Czy jest właściwe i moralne, aby zmuszać do płacenia podatku osoby chore lub kalekie (które nie stać na leczenie) z tytułu otrzymanych środków na leczenie, jak również obciążać podatkiem darczyńców, którzy gotowi są łożyć na leczenie (rehabilitację itp.) chorych i niepełnosprawnych osób?
Z poważaniem
Poseł Roman Czepe
Warszawa, dnia 19 września 2006 r.