V kadencja

Interpelacja w sprawie konsolidacji Lubelskiego Węgla ˝Bogdanka˝ SA ze spółkami ENEA SA i Elektrownią Kozienice SA

Interpelacja nr 7074

do ministra gospodarki

w sprawie konsolidacji Lubelskiego Węgla ˝Bogdanka˝ SA ze spółkami ENEA SA i Elektrownią Kozienice SA

   Szanowny Panie Marszałku! W dniu 15 lutego 2007 r. górnicy z kopalni węgla w Bogdance skierowali list otwarty ˝do wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce˝. List ten rozsyłany jest do parlamentarzystów, instytucji rządowych, samorządowych, redakcji, zakładów pracy i central związkowych. Górnicy opisują w nim swoją walkę w obronie kopalni, przedstawiają swoje postulaty, a także zapowiadają możliwość ogłoszenia strajku, jeżeli postulaty ich nie zostaną rozpatrzone i spełnione.

   Spółka Lubelski Węgiel ˝Bogdanka˝ SA jest rentowną polską kopalnią corocznie wypracowującą zysk na swojej działalności. Jest także, obok Zakładów Azotowych w Puławach, największym pracodawcą na Lubelszczyźnie. Jest również podmiotem prowadzącym działalność charytatywną.

   Zgodnie z ˝Programem dla energetyki˝ przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 28 marca 2006 r. przewidziana jest przez ministra gospodarki konsolidacja spółek ENEA SA, Elektrownia Kozienice SA oraz Lubelski Węgiel ˝Bogdanka˝ SA. Pracownicy i związkowcy z Bogdanki oraz samorządowcy Lubelszczyzny są bardzo zaniepokojeni planami konsolidacji. Mimo że te trzy spółki, jak podkreśla Minister Gospodarki, nie utracą osobowości prawnej, jak również żadna z tych spółek nie przejmie kontroli nad inną i Skarb Państwa będzie nadzorował wszystkie podmioty biorące udział w procesie konsolidacji, a tym samym będzie pełnił funkcję gwaranta procesów konsolidacyjnych, to jednak pracownicy lubelskiej Bogdanki obawiają się zahamowania rozwoju kopalni, utraty silnej, ciężko wypracowanej marki, jak również zatrzymania procesu rozwoju firmy.

   W związku z tym kieruję następujące pytania do Pana Ministra:

   1. W jaki sposób Minister Gospodarki planuje zabezpieczyć interesy lubelskiej kopalni?

   2. Z kim decyzja o konsolidacji była konsultowana? Czy były prowadzone w tym temacie rozmowy z samorządem województwa lubelskiego?

   3. Czy na tej decyzji nie straci Lubelszczyzna jako najbiedniejszy region i Polski i Unii Europejskiej?

   4. Czy w przypadku przeprowadzenia konsolidacji, jakie Pan Minister planuje działania rekompensacyjne? Np. czy możliwe jest ulokowanie przy ˝Bogdance˝ działu administracyjnego holdingu?

   Z szacunkiem

   Poseł Małgorzata Sadurska

   Warszawa, dnia 20 lutego 2007 r.