V kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie budowy nowego terminalu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa

na zapytanie nr 199

w sprawie budowy nowego terminalu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka

   Szanowny Panie Marszałku! Nawiązując do pisma, znak: SPS-024-199/05, dotyczącego wystąpienia posłów Władysława Stępnia i Wojciecha Pomajdy w sprawie budowy nowego terminalu w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka, przedstawiam odpowiedź na zawarte w nim pytanie o zamiary resortu transportu i budownictwa w sprawie budowy w latach 2006-2007 nowego terminalu w ww. porcie lotniczym.

   Inwestycja wieloletnia ˝Rozbudowa i modernizacja Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka˝ wprowadzona została z inicjatywy poselskiej w trakcie prac parlamentarnych nad ustawą budżetową na 2001 r. i zrealizowana została w latach 2001-2005. W ramach tej inwestycji przeprowadzono m.in. modernizację drogi kołowania, płyty postoju samolotów, a także zmodernizowano i przedłużono o 700 m drogę startową. Wartość tej inwestycji sfinansowanej z budżetu państwa wyniosła ok. 55 750 tys. zł. Inwestycję zrealizowało PP Porty Lotnicze zarządzające Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka.

   Wobec dynamicznego rozwoju ruchu pasażerskiego w polskich portach lotniczych po akcesji, a także wobec stopniowej jego decentralizacji, rząd traktuje rozwój regionalnych portów lotniczych priorytetowo. Polityka taka jest spójna z kierunkiem działań wspólnotowych zawartych w dokumencie UE pt. ˝Wytyczne wspólnotowe dotyczące finansowania portów lotniczych i pomocy państwa na rozpoczęcie działalności dla przedsiębiorstw lotniczych oferujących przeloty z regionalnych portów lotniczych˝.

   W Ministerstwie Transportu i Budownictwa trwają prace nad ˝Programem wykorzystania środków funduszy europejskich w latach 2007-2013 na rozwój infrastruktury lotniczej˝, a wkrótce rozpoczną się też prace nad Programem Operacyjnym - Infrastruktura. Zakres inwestycji lotniczych, które będą finansowane w ramach tego programu, nie został jeszcze określony. Program ten powstanie do końca lutego br. podobnie jak regionalne programy operacyjne, w ramach których wstępnie przewiduje się finansowanie rozwoju lotnisk regionalnych. Możliwości wykorzystania środków unijnych na rzecz rozwoju infrastruktury regionalnych portów lotniczych otworzy także opracowywany w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny dla Polski Wschodniej.

   Zdaniem Ministerstwa Transportu i Budownictwa podstawowym warunkiem dalszego rozwoju regionalnych portów lotniczych jest - wzorem państw najefektywniej rozwijających transport lotniczy w Europie - większe zaangażowanie władz samorządowych w zarządzanie i finansowanie portów lotniczych. Wzmocnieniu roli samorządów w tym zakresie służyć będzie m.in. nowelizacja ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze i innych aktów prawnych w zakresie lotnictwa cywilnego; prace te zostały już rozpoczęte.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Eugeniusz Wróbel

   Warszawa, dnia 18 stycznia 2006 r.