V kadencja

Zapytanie w sprawie możliwości i zasad wykupu przez mieszkańców najmowanych mieszkań w budynkach zakładowych przy ul. Bystrzyckiej 56 i 60 w Warszawie należących do spółki handlowej ˝Mera Pnefal˝ SA

Zapytanie nr 973

do ministra skarbu państwa

w sprawie możliwości i zasad wykupu przez mieszkańców najmowanych mieszkań w budynkach zakładowych przy ul. Bystrzyckiej 56 i 60 w Warszawie należących do spółki handlowej ˝Mera Pnefal˝ SA

   Szanowny Panie Ministrze! Budynki przy ulicy Bystrzyckiej 56 i 60 zostały wybudowane w latach 50. ubiegłego stulecia przez Przedsiębiorstwo Automatyki Przemysłowej ˝Mera-Pnefal˝ na potrzeby swoich pracowników.

   Zmiany własnościowe w przemyśle spowodowały, że w 1992 roku Przedsiębiorstwo ˝Mera-Pnefal˝ przekształciło się w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a od 1996 roku w spółkę handlową wchodzącą w skład NFI ˝Viktoria˝ i wpisane do rejestru handlowego z udziałem 25% Skarbu Państwa.

   Spółka przejęła olbrzymi majątek administracyjno-przemysłowy i budynki mieszkalne.

   Dziś firma prowadzi tylko działalność usługową (dzierżawa pomieszczeń i gruntów).

   Grunty położone przy ul. Bystrzyckiej zostały przekazane spółce we władane na cele produkcyjne, a nie odsprzedanie.

   Spółka ˝Mera-Pnefal˝, powołując się na zmiany ustawy z dnia 29 września 1900 roku (DzU Nr 79, poz. 464), wystąpiła z wnioskiem do Wojewody Mazowieckiego o nabycie prawa własności budynków i urządzeń znajdujących się na gruncie oraz dzierżawy wieczystej tych gruntów.

   Wojewoda uwłaszczył w 2003 roku spółkę budynkiem nr 60 przy ul. Bystrzyckiej i oddał w dzierżawę wieczystą grunty pod tym budynkiem. Nie uregulowano do końca sprawy drugiego budynku. O decyzjach Wojewody nie powiadomiono lokatorów.

   W dniu 1 października 1996 roku spółka przekazała ww. budynki w zarządzanie ZAMK reprezentującemu Urząd Gminy Warszawa Wawer.

   W dniu 31 marca 2005 r. miasto zrzekło się dalszego administrowania i zarządzania ww. budynkami.

   Dziś prywatna spółka ˝Mera-Pnefal˝ SA próbuje częściowo zajmować się niektórymi sprawami administracyjnymi. Oferuje sprzedaż mieszkań najemcom po cenach, na które nie stać lokatorów.

   Budynki, w których mieszka obecnie 48 rodzin, głównie emerytów - długoletnich pracowników byłego zakładu - nigdy nie były remontowane. Do budynku nikt nie chce się dziś przyznać, nie ma komu płacić czynszu, blokom grozi odcięcie wody, centralnego ogrzewania, prądu.

   W związku z tym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

   1. Czy Ministerstwu znane są losy lokatorów budynków przy ul. Bystrzyckiej 56 i 60 w Warszawie?

   2. Kto dziś faktycznie jest właścicielem tych nieruchomości?

   3. Dlaczego Wojewoda Mazowiecki, uwłaszczając Spółkę Handlową ˝Mera-Pnefal˝ SA budynkiem mieszkalnym nr 60 i gruntem, nie powiadomił o tym najemców?

   4. Kiedy można spodziewać się uregulowania uwłaszczenia budynku nr 56 przy ul. Bystrzyckiej?

   5. Jakie szanse i możliwości mają mieszkańcy obu budynków byłego przedsiębiorstwa PAP ˝Mera-Pnefal˝ na wykup po preferencyjnych cenach obecnie najmowanych lokali?

   6. Czy Ministerstwu znana jest sytuacja lokatorów przy ul. Bystrzyckiej i kto ponosi za to odpowiedzialność?

   W załączeniu pozwalam sobie przesłać artykuł prasowy i list od mieszkańców.*)

   Poseł Wiesław Szczepański

   Leszno, dnia 3 kwietnia 2006 r.