V kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie zmiany ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 6291

w sprawie zmiany ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pani poseł Lidii Staroń przesłaną przy piśmie znak: SPS-023-6291/06 z dnia 7 lutego 2007 r. w sprawie zmiany w ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych oraz problemów w rodzinnym ogrodzie działkowym ˝Oaza˝ w Olsztynie uprzejmie informuję, co następuje.

   Odnosząc się do kwestii sporu, jaki ma miejsce w ogrodzie działkowym ˝Oaza˝, na który powołuje się pani poseł Lidia Staroń pragnę wyjaśnić, że Pan Michalak w roku 2005 został pozbawiony prawa użytkowania działki na mocy § 32 ówcześnie obowiązującego statutu PZD, zgodnie z uchwałą podjętą przez Zarząd POD ˝Oaza˝ (uchwała nr 2 z dnia 16 września 2005 r). Uchwała Zarządu jest prawomocna, a tryb wewnątrzorganizacyjnego postępowania w tej sprawie został wyczerpany. Zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. Nr 169, poz. 1419), po wyczerpaniu drogi postępowania wewnątrzorganizacyjnego, Pan Michalak może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Zgodnie z powyższą uchwałą bezpośrednim powodem pozbawienia działkowicza jego praw było złamanie zasad użytkowania działki (zgodnie z § 61, 66, 70 i 71 regulaminu POD z 1998 r. oraz statutem PZD) na jakie zgodził się pan Michalak na piśmie zgodnie z wniesioną przez niego deklaracją. Pan Roman Michalak naruszył art. 29 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r., Nr 156 poz. 1118 ze zm.) oraz § 12 regulaminu POD przystosowując działkową altanę na dom mieszkalny do stałego zamieszkiwania wraz z rodziną. Sprzedał zarazem swoje mieszkanie spółdzielcze i podjął starania o przejęcie gruntu działkowego na własność lub wieczyste użytkowanie.

   W kwestii załączonego przez panią poseł pisma i warunków, na jakich Okręgowy Zarząd Warmińsko-Mazurski zobowiązał się do ponownego przyjęcia pana Romana Michalaka na członka ROD, zgadzam się w pełni z zastrzeżeniami pani poseł. Pragnę jednocześnie wyjaśnić, że takie same zastrzeżenia miało Prezydium Okręgowego Zarządu Warmińsko-Mazurskiego PZD przedstawiając swoje negatywne stanowisko z dnia 16 grudnia 2006 r. w sprawie wystąpienia Prezesa OZ Warmińsko-Mazurskiego skierowanego do pana Romana Michalaka. Prezydium Okręgowego Zarządu podkreśliło, że Prezes Zarządu nie miał podstaw do stawiania Panu Michalakowi warunków, o jakich mowa. Prezydium uznało treść pisma za nieważną w całości.

   Pragnę równocześnie poinformować, że Krajowa Rada PZD składała także stosowne wyjaśnienie w powyższej sprawie do Fundacji Helsińskiej i uznaje jako oczywiste, że warunki określone przez Prezesa OZ PZD, związane z ponownym ewentualnym przyjęciem Pana Michalaka na członka ROD ˝Oaza˝ w Olsztynie, są niezgodne z obowiązującym prawem.

   Ponadto uprzejmie panią poseł informuję, że w Ministerstwie Środowiska nie prowadzi się aktualnie prac nad projektem zmiany ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Ze względu na szereg ważnych problemów związanych z funkcjonowaniem ROD w Polsce jestem zdania, iż ewentualne zmiany do powyższej ustawy powinny być szeroko konsultowane ze środowiskiem działkowców, co pozwoli na wyjaśnienie pojawiających się od czasu do czasu różnego rodzaju wątpliwości.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Andrzej Szweda-Lewandowski

   Warszawa, dnia 26 lutego 2007 r.