V kadencja

Zapytanie w sprawie potrzeby udzielenia pomocy polskiej rodzinie w sporze z niemieckim Urzędem ds. Dzieci i Młodzieży (Jugendamt) o prawo do opieki nad śmiertelnie chorym dzieckiem

Zapytanie nr 3114

do ministra zdrowia

w sprawie potrzeby udzielenia pomocy polskiej rodzinie w sporze z niemieckim Urzędem ds. Dzieci i Młodzieży (Jugendamt) o prawo do opieki nad śmiertelnie chorym dzieckiem

   Panie Ministrze! Opinię publiczną bulwersują sygnały o nadmiernej ingerencji niemieckich urzędów do spraw dzieci i młodzieży Jugendamt w sposób wychowywania dzieci z rodzin polskich i małżeństw mieszanych zamieszkujących na terenie Niemiec.

   Jedną z ofiar takiej działalności jest rodzina państwa Nyks, której niemiecki Urząd do Spraw Dzieci i Młodzieży Jugendamt odebrał córkę Jacqueline bez sądu i umieścił ją natychmiast w niemieckiej rodzinie zastępczej.

   Podłożem takiej decyzji było to, że pani Elżbieta Nyks, szukając ratunku dla swojego syna Patryka, wróciła z Niemiec do Polski i umieściła dziecko w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Mimo wysiłków ze strony lekarzy Instytutu syn pani Elżbiety Nyks zmarł.

   Niemiecka administracja postawiła matce następujące zarzuty:

   - uznano wyjazd matki z synem do Polski za uprowadzenie,

   - uznano, że matka źle się nim zajmowała, przez co pośrednio zakwestionowano fachowość leczenia i opieki medycznej sprawowanej przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie,

   - powzięto domniemanie, że również nad córką może być niewłaściwa opieka rodziców i możliwość ˝uprowadzenia˝ do Polski.

   Przedstawionym problemem zainteresowałem panią Annę Fotygę, Ministra Spraw Zagranicznych, składając stosowną interpelację w tej sprawie (kopia interpelacji w załączeniu)*).

   Panie Ministrze! Jeśli niemiecki Urząd do Spraw Dzieci i Młodzieży Jugendamt pośrednio bezpodstawnie zakwestionował fachowość leczenia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie i przyjął to jako jedną z przesłanek odebrania córki państwu Nyksom, to w interesie rodziców i córki jest przeciwstawienie takiemu sądowi fachowej opinii.

   W związku z tym w niniejszej interpelacji zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem: Czy Minister Zdrowia z urzędu mógłby zlecić opracowanie opinii o fachowości leczenia Patryka Nyksa w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie i przekazanie jej rodzicom do wykorzystania przed niemiecką administracją oraz sądami w walce o odzyskanie córki?

   Nie wątpię, że opinia taka pomoże rodzicom w ich najważniejszym celu w życiu oraz potwierdzi i umocni autorytet czołowej placówki medycznej w Polsce - Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Stanisław Żelichowski

   Warszawa, dnia 4 lipca 2007 r.