V kadencja
Interpelacja nr 4732
do ministra budownictwa
w sprawie lokalizacji zbiorników magazynowych gazu płynnego przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach
Zgodnie z § 273 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.), odległości między budynkami ZL a zbiornikami gazu płynnego, o których mowa w § 179 ww. rozporządzenia, oraz odległości między tymi zbiornikami a innymi obiektami budowlanymi określają przepisy odrębne dotyczące baz i stacji paliw płynnych.
Z dniem 1 stycznia 2006 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz.U. z 2005 r. Nr 243, poz. 2063). W stosunku do poprzedzającego je rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2000 roku (Dz.U. Nr 98, poz. 1067 oraz z 2003 r. Nr 1, poz. 8) zawiera ono zmiany polegające między innymi na wyeliminowaniu wymagań określających warunki sytuowania zbiorników magazynowych gazu płynnego przeznaczonych dla celów grzewczych w budynkach, zawartych dotychczas w § 75 ust. 5:
Zbiorniki magazynowe gazu płynnego o pojemności do 10 m3 przeznaczone do zasilania instalacji gazowych w budynkach powinny być sytuowane następująco:
1) odległość zbiorników naziemnych od budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej powinna wynosić dla zbiornika o pojemności do 3 m3, 5 m3 i 10 m3 - odpowiednio - co najmniej 3 m, 5 m i 7,5 m,
2) odległość zbiorników podziemnych od budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej powinna wynosić co najmniej 1 m dla zbiorników o pojemności do 3 m3 i co najmniej 3 m dla zbiorników o pojemności powyżej 3 m3,
3) odległość między zbiornikami naziemnymi i podziemnymi o pojemności do 5 m3 powinna wynosić co najmniej 1 m, a dla zbiorników o pojemności powyżej 5 m3 - co najmniej 1,5 m,
4) odległość zbiornika od elektrycznej linii napowietrznej, zelektryfikowanej linii kolejowej i linii tramwajowej powinna wynosić w rzucie poziomym co najmniej 3 m przy napięciu linii elektrycznej lub sieci trakcyjnej do 1 kV i 15 m dla linii elektrycznej lub sieci trakcyjnej o napięciu równym lub większym od 1 kV,
5) odległość zbiorników od innych obiektów budowlanych, ogrodzenia i dróg powinna być nie mniejsza niż określona w pkt 1 i 2.
Warunki dotyczące sytuowania zbiorników, zamieszczone w ww. § 75 ust. 5 rozporządzenia z dnia 20 września 2000 roku Ministra Gospodarki były właściwe do wskazania ich stosowania w sytuacji projektowania lokalizacji zbiorników magazynowych gazu płynnego stosowanych na potrzeby instalacji grzewczych. W rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 roku nie uregulowano problematyki lokalizacji przydomowych zbiorników magazynowych gazu płynnego, co wskazuje, że nie ma ono merytorycznego odniesienia dla takich potrzeb projektowych.
Należy zaznaczyć, iż powszechnie stosowana jest przez terenowe organy administracji architektoniczno-budowlanej praktyka zwracania się na wniosek inwestorów w trybie przewidzianym art. 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane do Ministra Budownictwa o udzielenie odstępstwa na usytuowanie ww. obiektów, na warunkach zawartych w § 75 ust. 5 rozporządzenia z dnia 20 września 2000 roku Ministra Gospodarki - traktując je z racji utraty rangi prawnej jako wiedzę techniczną.
Dlatego też zwracam się z prośbą do Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:
1) Czy brak ww. zapisów w nowym rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie, stanowi swoistą ˝lukę w prawie˝, stwarzającą możliwość sytuowania przydomowych zbiorników magazynowych gazu płynnego w dowolnych odległościach od budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej?
2) Czy w Ministerstwie Budownictwa trwają prace nad zamieszczeniem właściwych dla potrzeb lokalizacji przydomowych zbiorników magazynowych gazu płynnego przepisów, jeśli tak, to na jakim etapie się znajdują?
3) Czy Minister Budownictwa może upoważnić terenowe organy administracji architektoniczno-budowlanej do udzielenia odstępstwa od przepisów, których de facto nie ma, czy też należy przyjąć, że warunki zawarte w § 76 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. mają również zastosowanie przy zbiornikach magazynowych gazu płynnego przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach? Jeżeli tak, to ww. sytuacja spowoduje, że usytuowanie przedmiotowych obiektów zgodnie z przepisami ww. rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. na średniej wielkości działce przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną jest nierealne, a wystąpienie do terenowego organu administracji architektoniczno-budowlanej o udzielenie odstępstwa od warunków technicznych spowoduje wydłużenie czasu postępowania administracyjnego w sprawie skutecznego zgłoszenia instalacji zbiornikowych na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3 przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych oraz uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku zbiorników większych, lokalizacji zbiorników magazynowych gazu płynnego przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach.
Z poważaniem
Poseł Damian Raczkowski
Warszawa, dnia 7 września 2006 r.