V kadencja

Interpelacja w sprawie ograniczeń związanych z emisją programu TVP Kultura

Interpelacja nr 2048

do ministra kultury i dziedzictwa narodowego

w sprawie ograniczeń związanych z emisją programu TVP Kultura

   Dnia 24 kwietnia 2005 roku ruszył pierwszy kanał tematyczny TVP. Program można odbierać w zaledwie 15% gospodarstw domowych w Polsce za pośrednictwem własnych anten satelitarnych lub też telewizji kablowej, co automatycznie przedkłada się na ilość widzów. W październiku 2005 r. - 6 miesięcy po uruchomieniu niniejszego kanału - oglądało go przeciętnie ok. 2 tys. widzów w każdej minucie, czyli 0,04% widowni telewizyjnej w Polsce (dane TNS OBOP).

   Zgodnie z podstawowym dokumentem, na którym opiera się działalność programowa, tj. ˝Misja Telewizji Polskiej S.A. jako nadawcy publicznego˝, telewizję publiczną wyróżnia m.in.: uniwersalność - kierowanie programu do jak największej liczby widzów, a nie jedynie do osób, które są w kręgu zainteresowania reklamodawców; zróżnicowanie i wszechstronność oferty programowej, w której znajdują się audycje kierowane nie tylko do widza masowego, ale także do grup pomijanych przez nadawców komercyjnych; kultywowanie kultury narodowej i wspieranie rodzimej twórczości; jakość poznawcza, emocjonalna i warsztatowa oferowanych audycji; efektywne gospodarowanie publicznymi pieniędzmi pochodzącymi z abonamentu.

   TVP S.A. jako nadawca publiczny powinien docierać do jak najszerszego kręgu osób płacących abonament. Niestety poprzez brak emisji programu drogą nadajników naziemnych ogranicza się krąg potencjalnych odbiorców rzeczonego kanału.

   W tym zakresie zgłaszam interpelację poselską:

   1. Ile środków wydatkowano na utworzenie i dotychczasową działalność TVP Kultura?

   2. Czy rozważane jest nadawanie TVP Kultura drogą nadajników naziemnych? Z jakimi kosztami wiązałaby się taka emisja?

   3. Czy są plany utworzenia kolejnych kanałów tematycznych TVP? Czy będą nadawane drogą naziemną?

   Poseł Józef Rojek

   Tarnów, dnia 7 marca 2006 r.