V kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 328
w sprawie uznania za inwestycję celu publicznego budowy kwatery składowania wysegregowanych odpadów w miejscowości Grzybów, realizowanej przez Ekologiczny Związek Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzeszowie
Szanowny Panie Marszałku! Nawiązując do pisma z dnia 20 stycznia 2006 r. (sygn. SPS-024-328/06) przekazującego zapytanie posła na Sejm RP Pana Józefa Cepila w sprawie uznania za inwestycję celu publicznego budowy kwatery składowania wysegregowanych odpadów w miejscowości Grzybów, realizowanej przez Ekologiczny Związek Gospodarki Odpadami Komunalnymi, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
Z akt rejestru związków komunalnych wynika, że Ekologiczny Związek Gospodarki Odpadami Komunalnymi z siedzibą w Rzędowie został zarejestrowany w dniu 19 września 2000 r. i zrzesza 13 gmin (gminy: Bogoria, Lipnik, Łubnice, Nowy Korczyn, Oleśnica, Pacanów, Połaniec, Raków, Rytwiany, Solec-Zdrój, Staszów, Szydłów i Tuczępy). Ponadto, jak wynika ze statutu opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego z dnia 19 października 2000 r. (DzUrz nr 58, poz. 525), - do zadań związku należy: realizacja wspólnej inwestycji pod nazwą ˝Zakład utylizacji odpadów komunalnych˝ na terenach Kopalni Siarki ˝Grzybów˝, a po zakończeniu inwestycji prowadzenie zakładu we współdziałaniu z powiatami lub ich związkiem; poszukiwanie środków finansowych na realizację inwestycji proekologicznej; inicjowanie działań gmin w zakresie ochrony środowiska; reprezentowanie wspólnych interesów gmin, w szczególności w zakresie realizacji zadań związanych z ekologią, oraz współpraca z powiatami, na których terenie działają członkowie związku lub z ich związkiem w zakresie powyższych zadań (vide § 8 ust. 3). Informacje w tym zakresie dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz na stronach internetowych poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, jak też Kopalni Siarki ˝Grzybów˝ (na której terenie działa związek). Niezależnie od powyższego wojewoda świętokrzyski podjął stosowne działania w zakresie wykonywania przez podmioty publiczne obowiązków w ramach dostępu do informacji publicznej.
Odnosząc się do kwestii prowadzenia wskazanej w wystąpieniu pana posła inwestycji, należy przede wszystkim podkreślić, że problematyka inwestycji publicznych, w tym dotyczących gospodarki odpadami, wykracza poza zakres właściwości Ministra SWiA. Niemniej jednak, z uwagi na wagę poruszonej przez pana posła materii (zwłaszcza w kontekście działań jednostek samorządu terytorialnego i organów administracji rządowej), wystosowane zostały pisma do organów nadzoru nad działalnością samorządu terytorialnego, tj. do wojewody świętokrzyskiego oraz do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach.
Z wyjaśnień przedstawionych przez wojewodę świętokrzyskiego wynika, że decyzja burmistrza Staszowa o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, polegającej na budowie kwatery składowiska wysegregowanych odpadów komunalnych na części działek o numerach ewidencyjnych: 1040, 1352 i 1353 w miejscowości Grzybów (nr 12/05 znak: PRG.II-7331/2-4/2005, wydana została na wniosek Ekologicznego Związku Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie. Następnie, w związku z wnioskiem pana Mieczysława Augustaka, sołtysa wsi Grzybów, postanowieniem z dnia 27 grudnia 2005 r. (znak: PRG.II-7331/2-4/2005) burmistrz wznowił postępowanie w sprawie przedmiotowej lokalizacji, niemniej w chwili przedstawienia przedmiotowych informacji przez wojewodę decyzja w sprawie nie została jeszcze wydana. Kwestia uznania mieszkańców sołectwa, zrzeszonych w komitet mieszkańców, w imieniu którego występuje sołtys wsi Grzybów, za stronę w postępowaniu lokalizacyjnym przedmiotowej inwestycji zostanie natomiast rozstrzygnięta decyzją burmistrza Staszowa wydaną w trybie wznowieniowym, od której będzie służyło odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach. Podkreślić należy ponadto, że Kolegium już prowadziło postępowanie na wniosek komitetu mieszkańców (odwołanie od decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na terenie nieruchomości położonych w miejscowości Grzybów) - SKO umorzyło postępowanie orzekając, że mieszkańcy wsi, na obszarze której budowane jest składowisko odpadów, nie są stroną w postępowaniu dotyczącym oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia. Podkreślić należy przy tym, iż ostateczne rozstrzygnięcie danej sprawy pozostaje w wyłącznej kompetencji sądu administracyjnego (w przypadku jej wniesienia do WSA). Wojewódzki Sąd Administracyjny pozostaje natomiast właściwy w zakresie rozpatrzenia skargi na uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jak poinformował wojewoda świętokrzyski, WSA w Kielcach nie wydał jeszcze wyroku w tej sprawie). Ewentualnie wkroczenie Ministra SWiA w tok procedury prowadzonej przez właściwe organy byłoby działaniem pozbawionym podstaw prawnych.
Odnosząc się do wątpliwości Pana Posła co do charakteru danej inwestycji podkreślić należy, że rozstrzygnięcie o zakwalifikowaniu rodzaju planowanej inwestycji w zakresie celów określonych w art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (DzU z 2000 r. nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) pozostaje w gestii organu właściwego w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego (tj. organu wykonawczego gminy). W ocenie organu nadzoru planowana inwestycja spełnia kryteria pozwalające na zakwalifikowanie jej, zgodnie z art. 6 pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, jako inwestycji celu publicznego. Wojewoda świętokrzyski, jako organ ochrony środowiska, uzgodnił postanowieniem z dnia 11 kwietnia 2005 r. (znak: ŚR.VII.6613/1-4/05) planowaną inwestycję w zakresie ochrony środowiska. Burmistrz Staszowa, występując o uzgodnienie lokalizacji inwestycji polegającej na budowie kwatery składowiska wysegregowanych odpadów komunalnych w Grzybowie, przedłożył dokumenty wymagane przepisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (DzU nr 62, poz. 627 z późn. zm.). Z dokumentów tych wynika, że wnioskowane pod inwestycję działki są wolne od zabudowy. Wojewoda świętokrzyski ustalił ponadto, iż na wniosek burmistrza Staszowa minister środowiska (decyzją z dnia 4 października 2004 r. nr DL.Lż-4791-80/rl/2004) wyraził zgodę na przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne 22,6335 ha powierzchni gruntów leśnych, stanowiących działki o numerach ewidencyjnych: 1351, 1352 i części działki 1353 w obrębie ewidencyjnym Grzybów, przewidzianych pod budowę składowiska odpadów. Planowana inwestycja została pozytywnie zaopiniowana przez wojewodę świętokrzyskiego.
Pragnę także dodać, że podzielam pogląd pana posła dotyczący wielkości środków wydatkowych na rekultywację wskazanych przez pana posła terenów. Również w mojej ocenie są one znaczne, niemniej jednak - z uwagi na to, że teren, który obejmuje przedmiotowa inwestycje, jest własnością komunalną - dokonywanie oceny zasadności ich wykorzystania wykracza poza zakres właściwości Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Arkadiusz Czartoryski
Warszawa, dnia 15 lutego 2006 r.