V kadencja

Interpelacja w sprawie sytuacji w polskiej piłce nożnej

Interpelacja nr 8380

do ministra sportu

w sprawie sytuacji w polskiej piłce nożnej

   Szanowny Panie Ministrze! Od kilkunastu lat mamy do czynienia z olbrzymim chaosem w polskiej piłce nożnej. Nasze kluby piłkarskie, nie licząc niezłych, acz epizodycznych występów w Lidze Mistrzów Legii Warszawa i Widzewa Łódź, nie odnoszą sukcesów na arenie międzynarodowej. Reprezentacja dwukrotnie, w roku 2002 i 2006, awansowała do finałów Mistrzostw Świata, ale nie zdołała przebrnąć nawet przez fazę grupową tych rozgrywek.

   Zły stan tej dyscypliny sportu potęguje brak odpowiedniej infrastruktury, przede wszystkim stadionów, które odpowiadałyby europejskim standardom. Niewystarczające jest również zaangażowanie w promocję piłki nożnej wśród młodzieży, a system szkolenia młodych adeptów sztuki piłkarskiej wadliwy. Najbardziej niepokojące są jednak mnożące się doniesienia dotyczące korupcji.

   W roku 2004 dziennikarze ˝Gazety Wyborczej˝ ujawnili, że przed drugoligowym meczem pomiędzy Zagłębiem Lubin a Polarem Wrocław piłkarze obu klubów spotkali się w celu tzw. ustawienia wyniku spotkania. Sprawą zajęła się wrocławska prokuratura. Kluczowe dla dalszego rozwoju tzw. afery korupcyjnej okazały się zeznania byłego prezesa GKS Katowice Piotra Dziurowicza, który opisał całą procedurę ustalania wyników spotkań piłkarskich. W maju 2005 r. w wyniku policyjnej prowokacji zatrzymano podczas przyjmowania łapówki pierwszoligowego sędziego piłkarskiego Antoniego F. oraz obserwatora i szefa Kolegium Sędziów przy Śląskim ZPN Mariana D. W czerwcu 2005 r. w rękach Policji znalazł się Ryszard F., nazywany Fryzjerem. Postawiono mu zarzuty założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, zajmującą się od 2000 r. kupowaniem i sprzedawaniem meczów w pierwszej, drugiej i trzeciej lidze. W sierpniu 2006 r. opublikowano tzw. listę Fryzjera, stanowiącą zestawienie nazwisk sędziów piłkarskich, z którymi Ryszard F. utrzymywał kontakty biznesowe. W styczniu 2007 r. zatrzymano jednego z członków zarządu PZPN Wita Ż. Stało się wówczas jasne, że korupcja sięga szczytów Polskiego Związku Piłki Nożnej. Do dziś liczba zatrzymanych w sprawie wynosi ponad siedemdziesiąt osób, wśród nich są zarówno piłkarze, sędziowie, obserwatorzy, jak i działacze piłkarscy. Śledztwo jest nadal w toku.

   W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. W jaki sposób Ministerstwo Sportu Rzeczypospolitej Polskiej zamierza przyczynić się do promocji piłki nożnej wśród młodzieży?

   2. Jakie działania planuje podjąć Ministerstwo Sportu Rzeczypospolitej Polskiej w celu poprawienia systemu szkolenia młodych adeptów sztuki piłkarskiej?

   3. Jak Ministerstwo Sportu Rzeczypospolitej Polskiej planuje przyczynić się do poprawy piłkarskiej infrastruktury w Polsce?

   4. Jakie działania planuje podjąć Ministerstwo Sportu Rzeczypospolitej Polskiej, aby oczyścić piłkarskie środowisko z korupcji?

   Z poważaniem

   Poseł Paweł Arndt

   Gniezno, dnia 25 maja 2007 r.