V kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra - na ponowną interpelację posła Wiesława Wody
na interpelację nr 7354
w sprawie problemu polityki kadrowej w Policji, w tym zwłaszcza w Małopolsce
Szanowny Panie Marszałku! Nawiązując do pisma z dnia 31 maja 2007 r. (sygn. SPS-023-7354p/07) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Wiesława Wody w sprawie polityki kadrowej, w tym zwłaszcza w Małopolsce, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
W dniu 11 września 2006 r. komendant główny Policji wystąpił do ministra spraw wewnętrznych i administracji z wnioskiem o odwołanie nadinspektora Adama Rapackiego ze stanowiska komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie.
Minister spraw wewnętrznych i administracji decyzją z dnia 12 września 2006 r. odwołał nadinsp. Adama Rapackiego ze stanowiska komendanta wojewódzkiego Policji, wskazując na potrzebę efektywniejszej realizacji zadań służbowych mających na celu zapewnienie ładu i porządku publicznego, jak również poprawy społecznej oceny poczucia bezpieczeństwa i pracy Policji w województwie małopolskim. Przy czym wskazać należy, że Komenda Główna Policji poinformowała w komunikacie o przyczynach odwołania komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie.
W związku z koniecznością zapewnienia ciągłości nadzoru i prawidłowego funkcjonowania Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie komendant główny Policji stosownie do art. 6e ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j.: Dz.U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, z późn. zm.) powierzył z dniem 13 września 2006 r. pełnienie obowiązków służbowych na stanowisku komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie podinsp. Zbigniewowi Stawarzowi - pierwszemu zastępcy komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie.
Z dniem 15 stycznia 2007 r. minister spraw wewnętrznych i administracji na wniosek komendanta głównego Policji powołał na stanowisko komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie mł. insp. Tadeusza Budzika, dotychczasowego naczelnika zarządu Centralnego Biura Śledczego w Katowicach. Warto podkreślić, iż mł. insp. Tadeusz Budzik od kilkunastu lat z powodzeniem pełnił służbę w Policji na różnych stanowiskach, zarówno w pionie prewencji, jak również w pionie kryminalnym.
W związku z wakatem na stanowisku zastępcy komendanta głównego Policji minister spraw wewnętrznych i administracji na wniosek komendanta głównego Policji powołał mł. insp. Tadeusza Budzika na stanowisko zastępcy komendanta głównego Policji, nadzorującego pion kryminalny. Decyzja o awansie mł. insp. Tadeusza Budzika podyktowana była wysoką oceną jego kwalifikacji zawodowych, jak również nienagannym przebiegiem służby. Ponadto legitymując się wykształceniem wyższym, wskazany funkcjonariusz ukończył także Europejskie Studia Podyplomowe w zakresie problematyki przestępczości zorganizowanej. Służbę w Policji rozpoczął w 1987 r., gromadząc doświadczenie m.in. na stanowisku szefa Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Częstochowie, zastępcy szefa Centralnego Biura Śledczego w Częstochowie oraz naczelnika zarządu Centralnego Biura Śledczego w Katowicach.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że powołany w dniu 23 marca 2007 r. przez ministra spraw wewnętrznych i administracji na wniosek komendanta głównego Policji komendant wojewódzki Policji w Krakowie podinsp. Andrzej Rokita posiada wiedzę oraz doświadczenie zawodowe niezbędne do pełnienia służby na wskazanym stanowisku. Jako absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w roku 1991 rozpoczął karierę zawodową, w ramach której ukończył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oraz Międzynarodową Akademię Policyjną w Budapeszcie. Podinsp. Andrzej Rokita, zajmując stanowiska kierownicze w Centralnym Biurze Śledczym, Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Komendzie Powiatowej Policji w Zakopanem wykazywał się merytorycznym, jak i praktycznym przygotowaniem.
Podkreślenia wymaga fakt, iż podstawowym kryterium decydującym o odwołaniu z zajmowanego stanowiska służbowego są potrzeby służby, przejawiające się szczególnym statusem i zadaniami Policji. Komendant Główny Policji jako organ administracji publicznej odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa na terenie całego państwa ma prawo do kreowania własnej polityki kadrowej podyktowanej ważnym interesem służby. Natomiast w przypadku wystąpienia uzasadnionej obawy o właściwe kierowanie podległą jednostką jest zobligowany do usunięcia stanu niepewności co do prawidłowego zapewnienia ładu i porządku publicznego.
W świetle powyższego należy wyrazić przekonanie, że powołanie podinsp. Andrzeja Rokity na stanowisko komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie przyczyni się do jak najlepszej realizacji ustawowych zadań Policji związanych z ochroną bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymaniem bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz pozwoli na kontynuację kreowania zintegrowanej polityki bezpieczeństwa na terenie województwa małopolskiego.
Na potwierdzenie powyższej tezy przytoczyć należy dane statystyczne z terenu województwa małopolskiego, dotyczące przestępstw stwierdzonych w okresie styczeń-marzec 2007 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2006 r. W bieżącym roku odnotowano spadek liczby przestępstw stwierdzonych o 2057 w porównaniu z I kwartałem 2006 r. (ogólna liczba przestępstw stwierdzonych w I kwartale 2007 r. wyniosła 24 397).
Należy również wskazać na spadek liczby poszczególnych typów przestępstw, tj.:
- rozbój, kradzież i wymuszenie rozbójnicze - z 1509 w I kwartale 2006 r. do 891 w I kwartale 2007 r.,
- kradzież z włamaniem - z 4081 w I kwartale 2006 r. do 3255 w I kwartale 2007 r.,
- kradzież cudzej rzeczy - z 5320 w I kwartale 2006 r. do 4619 w I kwartale 2007 r.,
- kradzież samochodu - z 624 w I kwartale 2006 r. do 428 w I kwartale 2007r.
W świetle wskazanych danych statystycznych stwierdzić należy, że rotacja kadrowa na stanowisku komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie nie wpłynęła na pogorszenie stanu bezpieczeństwa na terenie województwa małopolskiego. Przeciwnie, konsekwentnie prowadzona polityka kierownictwa Policji, polegająca na powoływaniu na stanowiska kierownicze osób o najwyższych kompetencjach i doświadczeniu zawodowym, skutkuje spadkiem liczby stwierdzanych przestępstw i ogólną poprawą stanu bezpieczeństwa.
Z wyrazami szacunku
Podsekretarz stanu
Zbigniew Rau
Warszawa, dnia 10 lipca 2007 r.