V kadencja
Interpelacja nr 4845
do ministra sportu
w sprawie dramatycznej sytuacji w polskiej piłce nożnej
Szanowny Panie Ministrze! Minęły dwa miesiące od mistrzostw świata w piłce nożnej odbywających się w Niemczech, na których drugi raz z kolei występowała reprezentacja Polski. Dobra atmosfera wokół naszej reprezentacji, optymizm budowany przez wypowiedzi samych piłkarzy, a także pewność siebie całej polskiej ekipy, o czym mogą świadczyć m.in. autobusy z napisami: ˝Biało-czerwoni, waleczni i niebezpieczni˝, dawały nam uzasadnione nadzieje na sukces, a za taki powszechnie uznawano wyjście z 4-zespołowej grupy.
Kolejny raz okazało się, że piłka nożna w naszym kraju ma liczne rzesze zwolenników. Polska reprezentacja była znakomicie wspierana przez licznych kibiców, którzy wspaniale zachowywali się na niemieckim mundialu, wbrew powszechnym obawom podsycanym często przez zagraniczne media.
Szalik z napisem ˝Polska˝, biało-czerwona koszulka i śpiewany Mazurek Dąbrowskiego wspaniale oddziaływały na morale piłkarzy, były doskonałym elementem propagowania polskich symboli narodowych przez środki masowego przekazu całego świata.
Niestety, do poziomu naszych kibiców nie dostosowali się polscy piłkarze, przegrywając 2 pierwsze mecze, przez co byliśmy jedną z pierwszych drużyn, które pożegnały się z mistrzostwami już w fazie ˝grupowej˝.
Wynik uzyskany na mundialu pozwalał wyrazić obawy co do dalszej przyszłości tej reprezentacji w przededniu rozpoczynających się eliminacji do kolejnych mistrzostw Europy. Obawy potwierdziły fatalne występy naszych ligowych drużyn w europejskich pucharach. Legia Warszawa nie uporała się z mistrzem Ukrainy Szachtarem Donieck i od 10 lat polski zespół nie występuje w elitarnych rozgrywkach Ligi Mistrzów. W pierwszej rundzie kwalifikacyjnej pucharu UEFA Zagłębie Lubin w kiepskim stylu odpadło z białoruskim Dynamem Mińsk, a w tym samym pucharze płocka Wisła nie sprostała ukraińskiemu Czernomorcowi Odessa. W pucharze Intertoto Lech Poznań odpadł z mołdawskim FC Tiraspol, przegrywając oba mecze.
Wszyscy rywale naszych drużyn to nie były drużyny z najwyższej europejskiej półki. Zaliczane są raczej do europejskich ˝średniaków˝.
Czary goryczy dopełniły również dwa pomundialowe występy naszej reprezentacji. O ile pierwszy z nich był potyczką bardzo ciężką, bo reprezentacja Danii ma swoją odpowiednią dobrą markę w europejskiej piłce, o tyle porażka z reprezentacją Finlandii (w dn. 02.09.2006 r.), która zapoczątkowała eliminacje do mistrzostw Europy, uznawana jest za blamaż naszej piłki.
Przez wiele lat polska piłka znana była w świecie z doskonałej pracy z młodzieżą i dobrych wyników drużyn młodzieżowych i olimpijskich, od pewnego czasu również młodzi polscy piłkarze nie odnoszą sukcesów i w tych kategoriach, co nie wróży dobrze przyszłości piłki nożnej w Polsce.
Niebezpiecznym syndromem jest również fakt, iż część ligowych drużyn opiera swój skład głównie na piłkarzach zagranicznych, często wątpliwej klasy, przez co nasi młodzi piłkarze nie mają odpowiednich wzorców.
Polskie kluby często spotykają się z problemem współpracy ze społecznościami lokalnymi. Jeśli do tego dodamy fakt, iż stadiony piłkarskie drużyn pierwszoligowych odbiegają od standardów europejskich, gdyż często brakuje im profesjonalnych loży prasowych na wzór europejski czy zabezpieczeń między poszczególnymi sektorami, obraz polskiej piłki jawi się w ciemnych barwach.
Dodatkowo polską piłką targają potężne afery związane ze sprzedawaniem meczów, niedawno prasa ujawniła tzw. listę ˝Fryzjera˝ zawierającą nazwiska sędziów podejrzanych o handlowanie ligowymi meczami.
Ustawowo Minister Sportu ponosi współodpowiedzialność za przygotowanie, a tym samym za sukcesy i porażki narodowej reprezentacji.
Dlatego też, biorąc pod uwagę powyższe argumenty, proszę Pana Ministra o odpowiedzi na następujące pytania:
1. Jak Pan Minister postrzega obecną sytuację w polskiej piłce nożnej i jakie kroki i działania podejmuje Pan, aby tę sytuację poprawić?
2. Jakie kroki zamierza podjąć Pan Minister w celu wyeliminowania patologii występujących w piłce nożnej w Polsce?
3. Czy, a jeśli tak, to w jaki sposób Ministerstwo Sportu zamierza odpowiednio wspierać polską piłkę młodzieżową?
Posłowie Janusz Marek Wójcik
i Jan Bednarek
Warszawa, dnia 6 września 2006 r.