V kadencja

Interpelacja w sprawie pochówku martwych płodów i noworodków

Interpelacja nr 5769

do ministra zdrowia

w sprawie pochówku martwych płodów i noworodków

   Szanowny Panie Ministrze! Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 kwietnia 1994 roku definiuje pojęcia dotyczące poronień, porodów, urodzeń oraz zgonów płodów, noworodków i matek. Niestety w polskim prawodawstwie nie ma precyzyjnej regulacji prawnej dotyczącej pochówku martwego płodu i noworodka. Ten brak przepisów i wynikający z tego fakt niewydawania rodzicom stosownej dokumentacji medycznej stanowi poważny problem nie tylko prawny, ale również i etyczny, czego dowodem mogą być liczne doniesienia medialne w tej sprawie.

   Regulacja prawna tego pominiętego, ważnego i społecznie wrażliwego problemu powinna jednocześnie odpowiedzieć na szereg następujących pytań:

   Czy przepis prawny będzie regulował bezwzględną konieczność przebadania wyskrobin po poronieniu ze względu na możliwość występowania u matki choroby trofoblastycznej - zaśniadu groniastego oraz raka kosmówki?

   Czy ˝materiał˝ podlegający badaniu może być utrwalony (alkohol, formalina), a następnie zatopiony w bloczkach parafinowych? Tylko tak przygotowany ˝materiał biologiczny˝ pozwala na wykonanie badania histopatologicznego w celu określenia wymienionych wyżej zmian chorobowych.

   Czy tak przygotowane ˝bloczki parafinowe˝ należy przechowywać przez 20 lat w zakładzie patomorfologii?

   Czy resztki po poronieniu (skrzepy krwi, fragmenty doczesnej i kosmówki) zabezpieczone w utrwalaczu powinny podlegać pochówkowi?

   Czy fakt poronienia upoważnia do zasiłku pogrzebowego?

   Poronione martwe płody powyżej 16 tygodnia ciąży są przechowywane w prosektorium. W przypadku gdy rodzina pragnie pochówku, płody przekazywane są rodzinie lub osobie upoważnionej do pochówku. Czy fakt odstąpienia od pochówku nie powinien być odnotowany w historii choroby bądź w księdze zgonów znajdującej się w szpitalnym prosektorium? Czy odstąpienie w tych przypadkach od pochówku upoważnia do otrzymania zasiłku pogrzebowego?

   Jak długo i gdzie martwe płody powinny być przechowywane? Czy będzie określony czas odebrania martwego płodu?

   Kto odpowiada za pochówek martwego płodu w przypadku, gdy rodzina rezygnuje z jego pochowania?

   Kto będzie finansował sekcję zwłok i przechowywanie zwłok martwego płodu w kostnicy?

   Czy będzie ostateczna regulacja prawna problemów związanych z przewozem i pochówkiem martwego płodu i wyskrobin po poronieniu?

   Z poważaniem

   Posłowie Maciej Świątkowski

   i Teresa Piotrowska

   Warszawa, dnia 11 grudnia 2006 r.