V kadencja

Zapytanie w sprawie naruszania zasad regulaminu przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową

Zapytanie nr 3221

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie naruszania zasad regulaminu przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową

   Szanowny Panie Ministrze! Otrzymałem informację od firmy Szulc-Efekt spółka z o.o. z Radomia ul. Partyzantów 5/7, z której wynika, że NASK - Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, instytucja będąca niezwykle istotnym ogniwem w systemie komunikacji elektronicznej naszego kraju, narusza własny regulamin.

   Gdyby zarzuty firmy Szulc-Efekt były prawdziwe, oznaczałoby to, że działanie NASK przyczynia się do łamania podstawowych zasad prawa w obszarze informatyki strategicznym dla gospodarki. I dalej: NASK jako instytucja powołana m.in. do wykonywania zadań publicznych, zamiast stać na straży zasad obowiązujących w krajach UE, powodowałby zamęt prawny.

   A oto wyjaśnienie stanu faktycznego związanego z interpelacją podane przez firmę Szulc-Efekt spółka z o.o.

   W sporze, którego przedmiotem jest domena: mercedes.com.pl, pomiędzy światowym koncernem Daimler Chrysler Automotive a małą rodzimą firmą Szulc-Efekt sp. z o.o. NASK rażąco naruszył zapisy własnego regulaminu.

   Punkt 18. tegoż regulaminu - zał. nr 1*) - posiada następujące brzmienie: ˝NASK wykona orzeczenie sądu rozstrzygające spór pomiędzy Abonentem a osobą trzecią, dotyczący nazwy domeny. W przypadku wydania przez sąd orzeczenia stwierdzającego naruszenie przez Abonenta praw osoby trzeciej w wyniku rejestracji nazwy domeny, umowa wygasa z chwilą uprawomocnienia się tego orzeczenia.˝

   Wbrew takiemu zapisowi NASK przekazał domenę ww. koncernowi, pomimo że nie uprawomocniło się orzeczenie Sądu Arbitrażowego ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji w przedmiotowej sprawie. Obecnie sprawa jest na etapie rozpatrywania przez sąd powszechny skargi na wyrok wspomnianego Sądu Arbitrażowego. Strona sporu, spółka Szulc-Efekt informowała na piśmie NASK o złożeniu skargi - załącznik nr 2*) - pomimo to adres www.mercedes.com.pl został już przekazany przez NASK koncernowi Daimler Chrysler Automotive, co można potwierdzić, otwierając stronę www.mercedes.com.pl.

   Chciałem zapytać Pana Ministra, czy takie działanie jest zgodne z prawem i czy nie narusza elementarnych zasad sprawiedliwości i równości podmiotów wobec prawa?

   NASK jako jednostka badawczo-rozwojowa wypełnia zadania publiczne - dysponuje domenami z końcówką ˝pl˝. W konkretnym, powyżej opisanym przypadku w sporze o domenę ˝mercedes.com.pl˝ istnieje podejrzenie, że NASK rażąco naruszył zapisy własnego regulaminu na korzyść koncernu Daimler Chrysler Automotive. Dlatego pytanie o powody takiego postępowania wydaje się ze wszech miar uzasadnione, a odpowiedź na nie przyczyni się do rozwiania wątpliwości, które narastają wśród obserwatorów takich działań.

   Z poważaniem

   Poseł Waldemar Nowakowski

   Włocławek, dnia 25 lipca 2007 r.