V kadencja
Odpowiedź zastępcy prokuratora generalnego - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 5756
w sprawie omijania zakazu lichwy przez niektóre banki
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na przekazaną przy piśmie z dnia 12 grudnia 2006 r. (nr SPS-023-5756/06) interpelację Posła Zbigniewa Kozaka w sprawie omijania zakazu lichwy przez niektóre banki, w oparciu m.in. o informację z dnia 29 grudnia 2006 r. przekazaną przez prokuratora apelacyjnego w Lublinie uprzejmie przestawiam, co następuje:
W jednostkach organizacyjnych podległych Prokuraturze Apelacyjnej w Lublinie nie były i nie są prowadzane postępowania dotyczące Dominet Banku SA z siedzibą w Lublinie.
Zważywszy na sygnalizację Pana Posła Zbigniewa Kozaka wyrażoną w piśmie z dnia 5 grudnia 2006 r., iż Dominet Bank SA z siedzibą w Lublinie podejmuje działania mające na celu ominięcie powszechnie obowiązujących przepisów prawa chroniących konsumentów przez zjawiskiem tzw. lichwy, w odrębnym piśmie skierowanym do prokuratora apelacyjnego w Lublinie poleciłem wykonanie niezbędnych czynności procesowych w kierunku czynu z art. 304 K.k. Sprawa pozostanie w zainteresowaniu Biura Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej.
Z danych uzyskanych z Wydziału Statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, iż w latach 1998-2005 o czyny z art. 304 kk skazane zostały łącznie 72 osoby. We wskazanym wyżej okresie o czyny z art. 304 K.k skierowano łącznie 343 akty oskarżenia. Zaprezentowane dane pozyskiwane są z Policyjnego Systemu Statystyki Przestępczości ˝Temida˝, jednakże nie wyodrębniają czynów przestępnych związanych z działalnością banków.
W ramach koordynacji nadzoru sprawowanego przez Biuro Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej objęte nadzorem są pojedyncze sprawy dużej wagi ze względu na ich rodzaj, charakter i skutki.
Łączę wyrazy szacunku
Zastępca prokuratora generalnego
Jerzy Engelking
Warszawa, dnia 3 stycznia 2007 r.