V kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie patologii występujących w Lasach Państwowych w latach 1996-2005 na terenie woj. lubelskiego

Odpowiedź zastępcy prokuratora generalnego - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 6681

w sprawie patologii występujących w Lasach Państwowych w latach 1996-2005 na terenie woj. lubelskiego

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na przekazaną przy piśmie z dnia 22 lutego 2007 r. (nr SPS-023-6681/07) interpelację złożoną przez Posła Jerzego Bieleckiego w sprawie patologii występujących w Lasach Państwowych w latach 1996-2005 na terenie województwa lubelskiego, w oparciu o informację z dnia 12 marca 2007 r. prokuratora apelacyjnego w Lublinie, uprzejmie przedstawiam co następuje:

   Prokuratura Okręgowa w Radomiu kontynuuje śledztwo sygn. V Ds 43/06 w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu Nadleśnictwa w Janowie Lubelskim i w innych jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych.

   Śledztwo w niniejszej sprawie zostało wszczęte w dniu 17 maja 2005 r. przez Komendę Powiatową Policji w Janowie Lubelskim w związku z materiałami przesłanymi przez Posła na Sejm RP Jerzego Bieleckiego, przekazanymi mu z kolei przez Ryszarda H., leśniczego Leśnictwa Zofianka w Nadleśnictwie w Janowie Lubelskim, zwolnionego z pracy z dniem 1 kwietnia 2003 r.

   Prokuratura Okręgowa w Radomiu przejęła przedmiotowe postępowanie do dalszego prowadzenia w dniu 4 lipca 2006 r.

   W toku śledztwa sygn. V Ds 43/06 ustalono, że Prokuratura Okręgowa w Zamościu prowadziła postępowanie I Ds 5/02/S przeciwko Józefowi W., faktycznemu właścicielowi Wer-Moza Sp. z o.o. ze Stalowej Woli i Mieczysławie P., prezesowi zarządu tejże spółki, podejrzanym o czyn z art. 286 § 1 K.k. w zw. z art. 294 § 1 K.k., w zw. z art. 12 K.k., które zostało umorzone postanowieniem z dnia 18 grudnia 2002 r. wobec braku znamion czynu zabronionego. Postanowienie jest prawomocne.

   Prokuratura Okręgowa w Zamościu przed podjęciem decyzji merytorycznej w sprawie I Ds 5/02/S wyłączyła do odrębnych postępowań materiały dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych Nadleśnictw Krasnystaw, Janów Lubelski, Mircze, Rozwadów, Rudnik n/Sanem i Zakładu Transportu i Spedycji Lasów Państwowych w Kraśniku, w związku z realizacją przez te podmioty umów sprzedaży i spedycji drewna dla spółki Wer-Moza. Materiały w tych sprawach zostały przekazane do dalszego prowadzenia według właściwości miejscowej do Prokuratur Rejonowych w Krasnymstawie, Janowie Lubelskim, Hrubieszowie, Stalowej Woli, Nisku i Kraśniku.

   W szczególności postanowieniem z dnia 8 października 2002 r. Prokuratura Okręgowa w Zamościu ze sprawy I Ds 5/02/B wyłączyła do odrębnego postępowania materiały w sprawie nadużycia uprawnień i niedopełnienia ciążących obowiązków w okresie od 1995-1999 w Janowie Lubelskim przez osoby zajmujące się sprawami majątkowymi i działalnością gospodarczą Nadleśnictwa Janów Lubelski w związku z elektryfikacją szkółek leśnych w Rzeczycy i Gierłachach, budową oczyszczalni ścieków w Lipie, remontem Ośrodka Edukacji Ekologicznej, kontynuowaniem budowy leśniczówki w Lipie, remontem osad, budową zbiornika małej retencji, rozliczaniem materiałów robót remontowo-budowlanych oraz realizacją umów o sprzedaży drewna dla Zakładu Produkcji Drzewnej Wer-Moza Sp. z o.o. w Stalowej Woli.

   Materiały w tejże sprawie zostały przekazane według właściwości Prokuraturze Rejonowej w Janowie Lubelskim. Postanowieniem z dnia 12 listopada 2002 r. w sprawie nr Ds 1405/02 prokurator rejonowy w Janowie Lubelskim odmówił wszczęcia postępowania przygotowawczego.

   Realizując polecenie wydane w dniu 2 maja 2003 r. w trybie instancyjnym przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu, Prokuratura Rejonowa w Janowie Lubelskim wszczęła dochodzenie w sprawie poświadczenia nieprawdy w dokumentacji dotyczącej elektryfikacji szkółek leśnych w Rzeczycy i Gierłachach w okresie od 1995-1999 r. w Janowie Lubelskim na szkodę Lasów Państwowych, tj. o czyn z art. 271 § 1 i 3 K.k. (sygn. Ds 395/03/S). Postanowieniem z dnia 25 listopada 2003 r. postępowanie zostało umorzone i jest prawomocne.

   Postępowania przygotowawcze prowadzone przez Prokuratury Rejonowe w Hrubieszowie, Krasnymstawie, Kraśniku oraz w Prokuraturze Okręgowej w Tarnobrzegu, dotyczące niedopełnienia obowiązków przez kierownictwa innych nadleśnictw i Zakładu Transportu i Spedycji Lasów Państwowych w Kraśniku w związku ze sprzedażą i spedycją drewna do spółki Wer-Moza, zostały również prawomocnie umorzone.

   Prokuratura Okręgowa w Zamościu w toku wspomnianego wyżej śledztwa nr I Ds 5/02/S postanowieniem z dnia 7 listopada 2002 r. wyłączyła do odrębnego postępowania także materiały w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej w 1997 r. w Lublinie przez Jana O. w związku z pełnieniem przez niego funkcji publicznej dyrektora regionalnego Lasów Państwowych w Lublinie, tj. o przestępstwo z art. 228 § 1 K.k. Materiały w tej sprawie zostały przekazane do dalszego prowadzenia Ośrodkowi Zamiejscowemu w Chełmie Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Po szczegółowym przeprowadzeniu postępowania przygotowawczego sprawa ta nr O.Z. Ds 21/02/S postanowieniem z dnia 28 lutego 2003 r. została prawomocnie umorzona wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

   Przedmiotowe postępowanie dotyczyło przyjęcia przez Jana O. korzyści majątkowej w wysokości 6171,90 zł od przedstawicieli spółki Wer-Moza w postaci przekazanych przez spółkę materiałów użytych do wyposażenia jego mieszkania w Lublinie i prac związanych z wykorzystaniem tychże materiałów przy urządzaniu mieszkania, za które miała zapłacić spółka.

   W związku z treścią zeznań Ryszarda H., złożonych w dniu 18 lipca 2006 r., w tym wskazujących świadka, który może posiadać wiedzę w powyższej sprawie, kserokopia protokołu przesłuchania świadka Ryszarda H. zostanie przesłana do Ośrodka Zamiejscowego w Chełmie celem wykonania czynności w trybie art. 327 § 3 K.p.k.

   Ryszard H., kwestionując zasadność podjętych przez prokuratury decyzji merytorycznych we wspomnianych wyżej sprawach, jak również zasadność wyłączenia niektórych wątków śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu i przekazania ich do odrębnych postępowań przygotowawczych, zeznał nadto, iż kontakty prokuratora Stanisława Cieszkowskiego b. prokuratora okręgowego w Zamościu z Janem O. i Stanisławem F. mogły mieć wpływ na podjęcie tych decyzji. Na potwierdzenie tej tezy Ryszard H. domagał się przesłuchania w charakterze świadków wskazanych przez niego pracowników Lasów Państwowych, którzy mieli mieć wiedzę o tychże kontaktach, jak również wnioskował o dokonanie sprawdzenia kontrolek wydawanych zezwoleń na odstrzały zwierząt na terenie Nadleśnictw Zwierzyniec i Janów, sprawdzenia kontrolek pobytów myśliwych w łowiskach, a także tego, czy prokurator Cieszkowski płacił licencje za wydanie zezwoleń na odstrzały w okresie trwania postępowań przygotowawczych. Wymieniony wnosił również o sprawdzenie kart drogowych ówczesnego dyrektora PDLP w Lublinie Jana O. w celu ustalenia, czy wjeżdżał on na teren wspomnianych wyżej nadleśnictw w dniach, w których polował tam prokurator Cieszkowski.

   W sprawie nie uzyskano jakiegokolwiek materiału dowodowego świadczącego o tym, by prokurator Cieszkowski wywierał wpływ na podjęte we wspomnianych wyżej postępowaniach przygotowawczych decyzje merytoryczne.

   Brak jest również jakichkolwiek podstaw do uznania, by prokurator Antoni Markocki z Wydziału II Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie miał wpływ na sposób zakończenia postępowań przygotowawczych. Nie wywierał on również jakiegokolwiek wpływu na tok prowadzonego śledztwa w Prokuraturze Okręgowej w Radomiu.

   Prokuratura Okręgowa w Radomiu w sprawie V Ds 43/06 kontynuuje śledztwo w zakresie pozostałych wątków nie objętych opisanymi wyżej zakończonymi prawomocnie postępowaniami przygotowawczymi, w tym m.in. w zakresie niegospodarności związanej z częścią inwestycji budowlanych, sprzedażą i zakupem niektórych budynków przez nadleśnictwa, zaniżania klas jakościowych sprzedawanego drewna, rozwiązaniem umów grupowego ubezpieczenia pracowników Lasów Państwowych.

   Aktualnie okres śledztwa jest przedłużony do dnia 30 marca 2007 r.

   Łączę wyrazy szacunku

   Zastępca prokuratora generalnego

   Jerzy Engelking

   Warszawa, dnia 15 marca 2007 r.