IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie nielegalnie działającej spółki z o.o. Alkor Odlew w Krzeszowicach z nakazem natychmiastowego zaprzestania produkcji z dniem 30 grudnia 2003 r.

Odpowiedź ministra środowiska

na interpelację nr 6840

w sprawie nielegalnie działającej spółki z o.o. Alkor Odlew w Krzeszowicach z nakazem natychmiastowego zaprzestania produkcji z dniem 30 grudnia 2003 r.

   Szanowny Panie Marszałku! Nawiązując do interpelacji panów posłów Adama Bielana i Zbigniewa Ziobry z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego przez firmę Alcor Odlew Spółka z o.o. w Krzeszowicach przy ul Trzebińskiej 15 oraz do mojego pisma z dnia 24 marca 2004 r., uprzejmie przekazuję informacje odnoszące się do poszczególnych pytań zawartych w interpelacji.

   Ad 1. WIOŚ nie wykonywał pomiarów emisji ze względu na brak decyzji o dopuszczalnej emisji, ponieważ nie mógłby uzyskanych wyników odnieść do ustalonych dla zakładu poziomów emisji. Pomiary w styczniu br. rozpoczęto przed wydaniem decyzji o dopuszczalnej emisji, ale dokumentacja, określająca proponowane normy emisyjne dla zakładu Alcor Odlew, była już opracowana.

   Ad 2. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie w dniu 30.12.2003 r. wydał postanowienie Nr 177/2003, w którym nakazał m.in. wstrzymanie użytkowania hali dla celów prowadzonej obecnie produkcji aluminium w procesie przetapiania złomu aluminiowego. Nakazał również zabezpieczenie obiektu przez wyłączenie urządzeń i instalacji pod nadzorem osób uprawnionych - w zakresie niezbędnym dla zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia. W odpowiedzi prezes zarządu Alcor Odlew w piśmie z dnia 8.01.2004 r. zaproponował termin 31 marca br. na wyłączenie hali, ze względu na to, iż wyłączenie pieców i urządzeń hutniczych przy ujemnych temperaturach byłoby równoznaczne z ich nieodwracalnym uszkodzeniem. W związku z powyższym pomiary emisji wykonywane były przez WIOŚ przy pełnej produkcji zakładu.

   Ww. postanowienie PINB wpłynęło do zakładu w czasie trwania kontroli WIOŚ w styczniu 2004 r.

   Ad 3. W pozwoleniu na emisję wydanym przez Starostę Krakowskiego w dniu 16 stycznia br. znak: OS 7644/11/03/04/EC ustalono, że zanieczyszczenia będą emitowane do powietrza przez filtr przewałowy, którego zadaniem jest redukcja pyłów oraz rozpuszczonych w wodzie substancji. W dokumentacji, przedstawionej starostwu w celu wydania pozwolenia na emisję, zamieszczono całą serię pomiarów emisji. Jednym z przypadków był pomiar w sytuacji nieprawidłowego działania filtra wodnego, spowodowanej niewłaściwym poziomem lustra wody. Następne pomiary były wykonywane po uzupełnieniu wody w filtrze.

   Ad 4. W czasie pierwszej kontroli we wrześniu 2003 r. firma Alcor Odlew miała nieuregulowany stan formalnoprawny w zakresie ochrony powietrza oraz przepisów wynikających z ustawy Prawo budowlane. WIOŚ zobowiązał zakład zarządzeniami, które zostały wykonane. O nieprawidłowościach z zakresu ustawy Prawo budowlane zawiadomiono Powiatowego Inspektora Budowlanego w Krakowie. Produkcja w zakładzie jest bezściekowa. Ścieki socjalno-bytowe po oczyszczeniu wprowadzane są do rzeki Filipówki, co jest uregulowane pozwoleniem wodnoprawnym.

   Ad 5. Małopolski WIOŚ nie miał wpływu na lokalizację firmy Alcor Odlew ani na stosowaną technologię oraz ilość przetapianego złomu aluminiowego. O ilości tej, jak również o ilości i rodzaju możliwych do wyemitowania z tego procesu substancji decyduje starosta. W dokumentacji, zawierającej wniosek o wydanie pozwolenia na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza dla odlewni metali nieżelaznych Alcor Odlew sp. z o.o., zakład ten faktycznie wystąpił do Starosty Krakowskiego o pozwolenia na przetop 19,7 ton złomu aluminiowego dziennie. Po rozpatrzeniu wniosku Starosta Krakowski w decyzji z dnia 16.01.2004 r. znak: OS 7644/11/03/04/EC ustalił, oprócz dopuszczalnych rodzajów i ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza, również zużycie roczne podstawowych surowców i odpadów do przetopu. Określił również, że czas pracy instalacji nie powinien przekraczać 7800 godzin/rok. Z analizy tych wielkości wynika, że zakład może przetapiać maksymalnie 4560 ton złomu aluminiowego w roku, co daje ok. 12,5 ton/dzień. Aktualnie zakład przetapia od 4,5 do 6 ton złomu aluminiowego dziennie.

   Zgodnie z posiadanymi kompetencjami WIOŚ podjął działania kontrolne w celu oceny przestrzegania przepisów ochrony środowiska.

   Małopolski WIOŚ, po przeanalizowaniu całego materiału dowodowego oraz dokonaniu oceny stanu faktycznego, orzekł, że nie doszło do pogorszenia stanu środowiska w znacznych rozmiarach ani zagrożenia życia lub zdrowia ludzi i w związku z tym brak jest przesłanek dla wstrzymania działalności firmy Alcor Odlew.

   W tej sytuacji Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wydał decyzję z dnia 11.02.2003 r. znak: WI.4012-5/04 odmawiającą wstrzymania działalności w ww. zakładzie w Krzeszowicach.

   Należy jednocześnie stwierdzić, że wobec nienaruszenia przez kontrolowany podmiot warunków decyzji o dopuszczalnej emisji Małopolski WIOŚ nie miał również podstaw do zastosowania sankcji określonej w art. 367 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo ochrony środowiska. Zgodnie bowiem z przywołanym przepisem wojewódzki inspektor ochrony środowiska może wstrzymać w drodze decyzji użytkowanie instalacji w przypadku wprowadzania przez podmiot korzystający ze środowiska substancji lub energii do środowiska bez pozwolenia lub z naruszeniem jego warunków.

   Kontrola WIOŚ wykazała jednocześnie, że ze względu na niekorzystne usytuowanie odlewni, spowodowane zagłębieniem terenu, w niesprzyjających warunkach pogodowych emisja gazowa z odlewni jest uciążliwa dla mieszkańców.

   W aktualnym stanie prawnym rozwiązanie problemu dla tych mieszkańców, którzy nie akceptują lokalizacji odlewni, może nastąpić na drodze cywilnoprawnej.

   Jednocześnie pragnę zapewnić Pana Marszałka, że odlewnia będzie nadal pozostawała pod nadzorem Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie, stosownie do posiadanych kompetencji.

   Z wyrazami szacunku

   Minister

   Czesław Śleziak

   Warszawa, dnia 23 kwietnia 2004 r.