IV kadencja
Zapytanie nr 603
do ministra spraw zagranicznych
w sprawie odmowy ekstradycji do Polski Andrzeja G±siorowskiego przez władze Izraela
Szanowny Panie Ministrze! ¦rodki masowego przekazu, w tym publiczna Telewizja Polska, poinformowały, iż rzekomo Rzeczpospolita Polska zrezygnowała z własnej inicjatywy z postępowania ekstradycyjnego z Izraela do Polski wobec pana Andrzeja G±siorowskiego, obywatela polskiego, podejrzanego o popełnienie przestępstw analogicznych jak pan Bogusław Bagsik, skazany w Polsce prawomocnym wyrokiem s±dowym.
Rzekomym powodem miała być zdecydowana odmowa władz Izraela przekazania władzom polskim podejrzanego i stawianie dodatkowych, uwłaczaj±cych Polsce, warunków.
Przedstawiaj±c powyższe, zapytujemy pana ministra w następuj±cych sprawach:
1. Czy władze Izraela zostały poinformowane, iż pan Andrzej G±siorowski jest podejrzany przez polski wymiar sprawiedliwo¶ci o poważne przestępstwa gospodarcze na szkodę polskiego państwowego systemu bankowego oraz że w sprawie jego wspólnika zapadł wysoki prawomocny wyrok?
2. Jakie rzeczywiste powody podały władze Izraela w zwi±zku z odmow± ekstradycji do Polski wysoce podejrzanego pana Andrzeja G±siorowskiego?
3. Jeżeli według oceny pana ministra nie ma szans na zmianę stanowiska władz Izraela, to jakie ¶rodki odwetowe zamierza pan przedstawić Radzie Ministrów RP do podjęcia wobec władz lub obywateli Izraela?
4. Ponieważ prawdopodobna szkoda wyrz±dzona przez pana Andrzeja G±siorowskiego dotyczyła polskiego systemu bankowego, to czy kwestia ta jako rzeczywisty terroryzm gospodarczy była konsultowana z sojusznikami z NATO?
5. W jaki sposób polski minister spraw zagranicznych zamierza wytłumaczyć krajowej i zagranicznej opinii publicznej rzeczywist± bezradno¶ć strony polskiej wobec upokarzaj±cego zachowania ze strony władz Izraela?
Posłowie Andrzej Lepper
i Stanisław Łyżwiński
Warszawa, dnia 7 maja 2002 r.