IV kadencja
Interpelacja nr 2975
do ministra środowiska
w sprawie wycięcia kilkuset jesionów, topól, osik i sosen przy wydmach na terenie tzw. krajobrazu chronionego ˝Koszaliński Pas Nadmorski˝ w Mielnie
Jak donosi lokalna prasa (˝Głos Pomorza˝ nr 48(15616) z dnia 26.02.2003 r.) tuż przy wydmach w Mielnie na terenie tzw. krajobrazu chronionego ˝Koszaliński Pas Nadmorski˝ wycięto kilkaset jesionów, topól, osik i sosen. Wycięto w sumie ok. 1000 drzew. Wycięcie tak dużej ilości stanu drzewnego jest niepowetowaną stratą dla okolicznego ekosystemu i w odczuciu mieszkańców jest pospolitym barbarzyństwem.
Wszystko to nastąpiło w sytuacji, gdy z zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego tego terenu wynika bezwzględny zakaz wycinania drzew, z wyjątkiem cięć sanitarnych, a nakazuje się natomiast zagospodarowanie istniejącej zieleni leśnej w formie parku leśnego o dostępności publicznej. W tym miejscu pragnę podkreślić, że powołane wyżej przepisy mają pierwszeństwo przed przepisami określającymi warunki wynikające z innych przesłanek. W tych okolicznościach wydaje się uzasadniony pogląd, że zgoda wójta została wydana z naruszeniem przepisów prawa i interesu społecznego.
Oceniając wstępnie tę sprawę, wojewódzki konserwator w Szczecinie uznał, że wójt przekroczył tu swoje kompetencje. Zgodna na wycięcie drzew została udzielona amerykańsko-kanadyjsko-norweskiej spółce ˝Baltic Beach Holding˝.
W związku z tym interpeluję pana ministra w następującej sprawie:
Jakie środki zamierza przedsięwziąć minister środowiska w celu ustalenia podstaw prawnych i merytorycznej zasadności zgody wójta na wycięcie drzew?
Jakie środki zamierza podjąć minister wobec winnych, w przypadku gdy wycinka drzew nie była uzasadniona i naruszyła prawo oraz interes społeczny?
W jaki sposób zamierza pan minister spowodować doprowadzenie do stanu poprzedniego w sytuacji, kiedy drzewa rosną dziesiątki i setki lat?
Z poważaniem
Poseł Jan Łączny
Koszalin, dnia 26 lutego 2003 r.