IV kadencja
Interpelacja nr 8625
do ministra skarbu państwa
w sprawie projektu prywatyzacji kurortów i uzdrowisk przygotowanego przez międzyresortowy zespół Ministerstw: Skarbu Państwa, Zdrowia i Finansów
Szanowny Panie Ministrze! Nieoczekiwanie po dwóch latach przerwy po wstrzymaniu przez NIK prywatyzacji uzdrowisk w Polsce znów rozpoczęto proces prywatyzacyjny. Problem ten dotyczy 25 uzdrowisk i kurortów oraz blisko połowy naszego społeczeństwa. Naród polski się starzeje, brak zastępowalności pokoleń, panuje niż demograficzny. Z tej sytuacji wynika jasno, że - w połączeniu ze zubożeniem społeczeństwa i jego drastycznym rozwarstwieniem - problem uzdrowisk jest dla znacznej części Polaków sprawą zasadniczą. Sprzedane uzdrowisko w Nałęczowie pokazuje, jak starsi ludzie są pozbawieni wielu koniecznych dla ich zdrowia usług!
Dlatego niezbędne jest postawienie pytania: Czy prywatyzacja nawet części uzdrowisk jest konieczna dla Skarbu Państwa?
Jakie pozytywy dla polskich kuracjuszy przyniesie projekt prywatyzacji?
Dlaczego projektuje się prywatyzację uzdrowisk przy braku nowych analiz i wycen zawierających także zasoby naturalne, a nie tylko wycenę księgową?
Jakie działania podejmie Ministerstwo Skarbu Państwa, aby ˝prywatyzacja˝ nie spowodowała wzrostu kolejnych - i tak już wysokich - kosztów świadczonych usług?
Czy dla zwiększenia udziału pobytu w sanatoriach osób, dla których zdrowia jest to niezbędne, nie należałoby zrezygnować z reperowania budżetu przez prywatyzowanie uzdrowisk?
Co ministerstwo uczyni, aby znaczący pakiet własnościowy utrzymać w rękach publicznych?
Z poważaniem
Poseł Stanisław Papież
Kraków, dnia 2 listopada 2004 r.