IV kadencja

Interpelacja w sprawie rosnącego w Polsce bezrobocia

Interpelacja nr 2927

do ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej

w sprawie rosnącego w Polsce bezrobocia

   W obliczu utrzymującego się wysokiego bezrobocia oraz narastających negatywnych zjawisk społeczno-moralnych, diecezja tarnowska zwróciła się do mnie z prośbą o interpelację w działaniach ustawodawczych, systemowych i doraźnych ułatwiających tworzenie nowych miejsc pracy, a przez to zwalczanie bezrobocia.

   Praca odgrywa fundamentalną rolę w życiu każdego człowieka. Jest to warunek zapewnienia godziwych środków na utrzymanie siebie i rodziny. Bezrobocia nie można traktować w kategoriach statystyki, która obecnie wynosi 18,7%, oraz teorii ekonomicznych, lecz w perspektywie dramatów, które przeżywają poszczególne osoby i całe rodziny.

   Wysoki i rosnący poziom bezrobocia w Polsce, które jest zjawiskiem o negatywnych reperkusjach społeczno-gospodarczych w wymiarze całego kraju, dotyka bowiem ze szczególnie niszczącą siłą przede wszystkim jednostki. Już dzisiaj można obserwować moralne i społeczne skutki bezrobocia, takie jak: poczucie bezsilności, rozgoryczenie i rozczarowanie, bierność, poczucie nieprzydatności społecznej, postawy antyspołeczne itp., które dotykając i degradując jednostkę, uderzają w rodzinę, a ostatecznie w całe społeczeństwo.

   Bezrobocie dotyka nie tylko absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych, a także osób po 40. roku życia, którym najtrudniej zdobyć nową pracę. Wiele osób z tego grona, zamykając się w sobie i izolując się od świata, popada w nałogi, schodzi na drogę przestępstwa, a nawet popełnia samobójstwo.

   Panie ministrze, proszę o odpowiedź:

   1. Czy można się spodziewać zmniejszenia bezrobocia jeszcze w 2003 r.?

   2. Czy wejście Polski do Unii Europejskiej poprawi sytuację bezrobocia w kraju?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Tadeusz Szukała

   Warszawa, dnia 21 lutego 2003 r.