IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie przetargów organizowanych przez Policję

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na interpelację nr 8110

w sprawie przetargów organizowanych przez Policję

   Nawiązując do pisma z dnia 8 września 2004 r., sygn. SPS-0202-8110/04, przekazującego interpelację Posła na Sejm RP Pana Zdzisława Jankowskiego w sprawie przetargów organizowanych przez Policję, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, w porozumieniu z Prezesem Urzędu Zamówień Publicznych, uprzejmie przedstawiam następujące wyjaśnienia.

   Decyzję o zakupie przez Policję lekkich transporterów opancerzonych podjęto w związku z koniecznością modernizacji technicznej pojazdów w tej grupie sprzętu. Obecnie użytkowane są pojazdy opancerzone - wojskowe transportery BTR-60 PB, w wersji produkowanej w latach 60. Bieżąca eksploatacja tych pojazdów powoduje szereg problemów, których źródłem jest zdecydowanie zły stan techniczny pojazdów oraz brak dostępu do części zamiennych niezbędnych do podtrzymania ich sprawności technicznej.

   Pojazdy typu BTR-60 PB nie są przystosowane do wykonywania zadań stojących przed oddziałami prewencji i pododdziałami antyterrorystycznymi Policji. Ze względu na swoje rozmiary pojazdy te nie mogą być użyte na przykład podczas prowadzenia działań w terenie zurbanizowanym, o ograniczonej szerokości i przepustowości ciągów komunikacyjnych.

   Mając na uwadze opisane wyżej niedogodności, jak również doświadczenia zebrane podczas eksploatacji ww. sprzętu, uznano za niezasadne wyposażenie Policji w typowe opancerzone pojazdy kołowe, konstruowane na potrzeby wojskowych pododdziałów zmechanizowanych i rozpoznawczych.

   Policji niezbędne są specjalistyczne pojazdy opancerzone, mające cechy typowych środków transportowych, takie jak: dynamika, łatwość manewrowania, lekkość konstrukcji oraz możliwość poruszania się również w terenie grząskim i podmokłym.

   Biorąc powyższe pod uwagę, od 1998 roku w Policji prowadzone były działania mające na celu opracowanie wymagań taktyczno-technicznych pojazdu spełniającego wymogi tzw. lekkiego transportera opancerzonego, przystosowanego do realizacji specyficznych zadań oddziałów prewencji Policji i pododdziałów antyterrorystycznych Policji. W celu doprecyzowania parametrów technicznych nowego wzoru pojazdu w jednostkach Policji przeprowadzono testy pojazdów o konstrukcji najbardziej zbliżonej do wymogów ww. służb. Do testów dostępne były jedynie gotowe pojazdy wojskowe. W efekcie przeprowadzonych analiz, przy ścisłej współpracy ze specjalistami z pododdziałów antyterrorystycznych Policji, sprecyzowane zostały niezbędne dla potrzeb Policji cechy lekkich transporterów opancerzonych, w tym: moc silnika, prędkość maksymalna, gabaryty, systemy napędowe, klasa kuloodporności oraz rodzaj wyposażenia.

   Procedura stosowana przy zakupie specjalistycznych pojazdów dla Policji nie jest nowa. Podobne zasady stosowano przy zakupie armatek wodnych. Podstawą zakupu jest zatwierdzenie prototypu (pojazdy takie powstają na bazie różnych typów pojazdów, w zależności od potrzeb funkcjonalno-użytkowych) i odbiór jakościowy zamówionego sprzętu.

   Zamówienia publicznego na zakup lekkich transporterów opancerzonych udzielono firmie AMZ Kutno Sp. z o.o., po przeprowadzeniu postępowania w trybie przetargu nieograniczonego, zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. Nr 19, poz. 177 z późn. zm.). W skład komisji przetargowej byli powołani policjanci z Zarządu Operacji Antyterrorystycznych Centralnego Biura Śledczego KGP.

   W ramach postępowania przetargowego do Komendy Głównej Policji wpłynęły 4 oferty od następujących wykonawców: AMZ Kutno Sp. z o.o., Kopex z Katowic, PPH Igma z Warszawy i WZP z Siemianowic Śląskich.

   Najkorzystniejszą, spełniającą wymogi prawne, ofertę złożyła firma AMZ z Kutna. Zawarta w omawianej sprawie umowa zawiera niezbędne zapisy, które zabezpieczają interesy zamawiającego.

   Wykonawca najpierw wykona i przedstawi odbiorcy jeden pojazd (prototyp) celem zatwierdzenia zgodności przedmiotu zamówienia z opisem przedmiotu zamówienia, zasadami wiedzy technicznej, powszechnie obowiązującymi w tym zakresie normami, normatywami, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów, a w szczególności:

   - w zakresie spełnienia warunków technicznych dotyczących pojazdów używanych do celów specjalnych Policji,

   - spełnienia warunków dotyczących bezpieczeństwa pracy i użytkowania oraz ochrony życia, zdrowia i środowiska.

   Wraz z prototypem, o którym mowa powyżej, wykonawca przedstawi certyfikat z akredytowanej jednostki certyfikującej (deklarację zgodności) potwierdzający spełnienie wymagań taktyczno-technicznych określonych w opisie przedmiotu zamówienia.

   Wszelkie zmiany w konstrukcji i wyposażeniu prototypu mogą być wprowadzone na wniosek jednej ze stron umowy po uzyskaniu pisemnej akceptacji drugiej strony. Wykonawca, po uzyskaniu pozytywnej oceny prototypu przez odbiorcę, wykona pojazdy zgodnie z zatwierdzonym prototypem.

   Należy podkreślić, że nie dokonano jeszcze zakupu lekkich transporterów opancerzonych. Umowa zostanie wykonana, jeżeli zaakceptowany zostanie prototyp pojazdu, a następnie - po spełnieniu wszystkich warunków formalnych i wymogów technicznych - dokonany jego odbiór.

   Problematyka udzielania zamówień publicznych w Komendzie Głównej Policji była przedmiotem kontroli przeprowadzonej przez Departament Kontroli MSWiA. W podsumowaniu kontroli nie stwierdzono naruszenia prawa. Urząd Zamówień Publicznych dotychczas nie dokonywał kontroli postępowań o udzielenie zamówień publicznych prowadzonych przez KGP.

   W Komendzie Głównej Policji nie odnotowano przypadków udzielenia zamówienia publicznego z naruszeniem prawa, w związku z czym w stosunku do funkcjonariuszy lub pracowników KGP nie stosowano żadnych sankcji w omawianym zakresie.

   Ponadto uprzejmie informuję, że protokół postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zakup lekkiego transportera opancerzonego wraz z załącznikami jest jawny i dostępny dla zainteresowanych w Biurze Logistyki Policji KGP, przy ul. Domaniewskiej 36/38 w Warszawie.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Andrzej Brachmański

   Warszawa, dnia 8 października 2004 r.