IV kadencja
Interpelacja nr 8871
do ministra finansów
w sprawie interpretacji definicji podróży służbowej w związku z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Zwracam się do pana z prośbą o interpretację powyższego zapisu w zakresie stosowania przez przedsiębiorców świadczących usługi transportowe w ramach wykonywanej działalności gospodarczej poza miejscowością podaną w zgłoszeniu o dokonanie wpisu do ewidencji o działalności gospodarczej.
W ostatnim czasie w urzędach skarbowych przedsiębiorcy świadczący usługi transportowe mają kłopoty z rozliczaniem podróży służbowych. Wynikają one z nowej interpretacji Departamentu Podatków Bezpośrednich Ministerstwa Finansów z 5 grudnia 2003 r. W piśmie tym czytamy, że przywołane podmioty nie odbywają podróży służbowych, gdyż stanowi ona istotę tej działalności. Stwierdzenie takie moim zdaniem nie znajduje podstaw prawnych w obowiązującym systemie prawa i jest przejawem profiskalnej interpretacji sprzecznej z zasadami państwa prawa, gdyż pozbawia podatników uprawnień zagwarantowanych przepisami ustawy.
Definicja podróży służbowej zawarta w art. 77 § 1 Kodeksu pracy stwierdza, że jest to wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Zgodnie z przepisami wykonawczymi dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i określona jest kwotowo. Fakt, że charakter prowadzonej działalności polegający na wykonywaniu działań transportowych zmusza przedsiębiorców do wykonywania zadań poza siedzibą i częstego przebywania w podróżach służbowych, jest uciążliwością tego zawodu. Natomiast interpretacja MF dyskryminuje tę grupę zawodową pod względem podatkowym, gdyż pozbawia prawa zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wartości diet należnych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Sprawę powyższą poruszałem już w zapytaniu poselskim nr 3084, jednak uzyskanej odpowiedzi nie mogę uznać za satysfakcjonującą. Problem ten pojawia się na wszystkich spotkaniach, jakie odbywam ze środowiskami transportowców. Przypomnę również, że w tej sprawie rozmawiałem z Panem Ministrem osobiście i był Pan łaskaw podzielić moją argumentację.
W związku z powyższym ponownie proszę Pana Ministra o wyjaśnienie problemu rozliczania delegacji przez osoby prowadzące firmy transportowe. Jakie jest stanowisko Pana Ministra w opisanej powyżej sprawie?
Z poważaniem
Poseł Edward Maniura
Warszawa, dnia 3 grudnia 2004 r.