IV kadencja
Odpowiedź ministra pracy i polityki społecznej
na zapytanie nr 1195
w sprawie likwidacji Fabryki Kabli ˝Ożarów˝ SA
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie poselskie skierowane przez poseł Annę Sobecką do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie likwidacji zakładu w Ożarowie Mazowieckim, przekazane przy piśmie z 4 grudnia 2002 r. znak: SPS-0203-1195/02, brzmiące: ˝Jakie kroki zamierza pan minister podjąć, aby zrekompensować pracownikom skutki likwidacji Zakładu Kabli w Ożarowie Mazowieckim?˝ uprzejmie informuję, co następuje.
1. Nie do końca byłbym skłonny przyjąć tezę, iż na władzy publicznej spoczywa zadanie rekompensowania skutków decyzji o charakterze biznesowym podejmowanych przez prywatnych przedsiębiorców, jeśli przez rekompensatę rozumieć wynagrodzenie krzywdy doznanej przez pracowników.
2. Jeśli jednak intencją zapytania posłanki jest uzyskanie informacji o działaniach podjętych na rzecz stworzenia warunków do powstania w miejsce utraconych na lokalnym rynku pracy nowych miejsc pracy oraz udzielonej byłym pracownikom Fabryki Kabli w Ożarowie Mazowieckim pomocy, uprzejmie informuję, że pod moim przewodnictwem odbywają się cykliczne spotkania przedstawicieli władz samorządowych lokalnych i wojewódzkich, Agencji Rozwoju Przemysłu SA, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, wojewódzkiego i powiatowego urzędu pracy. Celem tych spotkań jest wdrożenie działań mających na celu:
1) Zagospodarowanie terenu, przyciągnięcie inwestorów i rozpoczęcie działalności produkcyjnej - pozostające w gestii Agencji Rozwoju Przemysłu.
2) Doraźne wsparcie dla osób, które straciły pracę i nie są zarejestrowane - udzielane przez urzędy pracy.
3) Inspirowanie miasta i powiatu do aktywizacji gospodarczej terenu - inicjowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Kierunki działań określono w porozumieniu z burmistrzem miasta Ożarów Mazowiecki. Aktualnie są realizowane i monitorowane działania ujęte w harmonogramie, których efektem winno być:
1) Powołanie w Ożarowie podstrefy tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej, co wymaga szeregu działań zarówno na szczeblu lokalnym, jak i centralnym zwieńczonych decyzją rządu o korekcie obszarów istniejących SSE; powstanie strefy winno spowodować realizację pierwszego celu, tj. przyciągnięcia inwestorów do Ożarowa.
2) Uruchomienie instrumentów wsparcia lokalnej przedsiębiorczości - czyli celu trzeciego - do których mogą należeć:
- mikropożyczki - PARP udziela dotacji do kapitału funduszy lokalnych, a pieniądze z tych funduszy można by udzielać na podjęcie działalności gospodarczej,
- fundusze gwarancyjne - wsparcie dla powiatu przy współudziale Banku Gospodarstwa Krajowego; polega na udzielaniu poręczenia kredytowego, pomocy w założeniu funduszu i wsparciu poprzez dotacje albo podwyższenie kapitału,
- uruchomienie dotacji inwestycyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach funduszy PHARE.
Prowadzone są także działania polegające na udzielaniu wszelkiej dostępnej pomocy osobom tracącym pracę poprzez urzędy pracy prowadzące działalność na terenie zakładu, aby na miejscu dokonywać rejestracji, udzielać pełnych informacji o sytuacji prawnej i na rynku pracy. Urzędy pracy poza formalną obsługą, którą mogą wykonywać we wskazanym miejscu, proponują inne formy pomocy, np. uruchomienie określonych programów rynku pracy jak agroalternatywa 2 i 3 (ok. 250 tys.), wspieranie osób poprzez szkolenia, organizowanie warsztatów i programów w zakresie aktywnego poszukiwania pracy czy subsydiowanie miejsc zatrudnienia; przy wsparciu wojewódzkiego urzędu pracy mogą być uruchomione pożyczki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Wojewódzki urząd pracy zaproponował ponadto otwarcie w trybie pilnym w Ożarowie filii urzędu pracy, która docelowo pełniłaby funkcję centrum informacji i planowania karier, która mogłaby udzielać kompleksowej usługi z zakresu rynku pracy - przeszkolenie, doskonalenie zawodowe, identyfikacja potrzeb, doradztwo, pośrednictwo i pomoc psychologów, co wymaga ścisłego współdziałania z burmistrzem miasta Ożarów Mazowiecki. Powyższe i inne działania zostaną ujęte w programie aktywizacji zawodowej opracowywanym przy koordynacji przez wojewódzki urząd pracy.
Informując o powyższym, pozostaję w nadziei, że pełne zaangażowanie wielu instytucji w realizację tych zamierzeń pozwoli na osiągnięcie założonych celów dla dobra i pożytku mieszkańców Ożarowa Mazowieckiego.
Z wyrazami szacunku
Minister
Jerzy Hausner
Warszawa, dnia 18 grudnia 2002 r.