IV kadencja

Interpelacja w sprawie aprobaty dla organizacji Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej przez Uniwersytet Szczeciński

Interpelacja nr 2884

do ministra edukacji narodowej i sportu

w sprawie aprobaty dla organizacji Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej przez Uniwersytet Szczeciński

   Szanowna Pani Minister! Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie stanowiska Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie aprobaty dla organizacji Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej przez Uniwersytet Szczeciński.

   Sprawa Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej jest już doskonale znana pani minister. Uważam, iż wymaga ona bardziej dogłębnej analizy, bowiem decyzja ministerstwa budzi ogromne wątpliwości. Nie można pozwolić na to, aby tak istotne dla całego regionu zachodniopomorskiego przedsięwzięcie nie posiadało poparcia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu - dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą o interwencję w przywróceniu aprobaty ministerstwa Uniwersytetowi Szczecińskiemu i zajęcie stanowiska w następujących kwestiach:

   1) Dlaczego jako główny argument ministerstwa w tej sprawie podnosi się fakt spóźnionego dosłania rozliczenia finansowego przedsięwzięcia, skoro był on bezpośrednim efektem spóźnienia urzędników ministerstwa w przygotowaniu i dosłaniu umowy (za które zresztą serdecznie przepraszano)?

   2) Dlaczego ministerstwo dopuszcza do pojawienia się przedsięwzięcia o identycznej nazwie organizowanego przez inną szkołę wyższą, co wprowadza zamieszanie i chaos w szkołach, które chcą uczestniczyć w olimpiadzie ze Szczecina? Czy nie łamie to zasad uczciwej konkurencji i praw autorskich Uniwersytetu Szczecińskiego, który przedsięwzięcie pod taką nazwą realizuje od kilku lat, również w okresie, gdy samo ministerstwo nie było zainteresowane ideą organizacji takich zawodów? Czy używanie przez Wyższą Szkołę Humanistyczną w Pułtusku cudzej nazwy nie podważa zaufania do organizowanych przez uczelnię zawodów? Ponadto w biurze Komitetu Głównego Olimpiady WSP w Pułtusku informowano na początku roku szkolnego wszystkich zainteresowanych, iż olimpiada w Szczecinie w tym roku nie odbywa się w ogóle - jak ministerstwo odnosi się do udokumentowanych prób takiej dezinformacji?

   3) Czy istnieją jakiekolwiek zastrzeżenia co do poziomu merytorycznego przeprowadzonych zawodów?

   4) Dlaczego skala przedsięwzięcia nie przekonuje ministerstwa do udzielenia oficjalnej aprobaty olimpiadzie organizowanej przez Uniwersytet Szczeciński? Olimpiada wspierana jest przez prezydenta Rzeczypospolitej Aleksandra Kwaśniewskiego, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Narodowy Bank Polski, dziennik ˝Rzeczpospolita˝, TVP SA, a w jej komitecie honorowym znaleźli się członkowie rządu RP, szef przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, ambasadorowie państw Unii Europejskiej w Polsce. Poza tym w organizację zawodów są zaangażowane niemal wszystkie urzędy wojewódzkie, w tym kuratoria oświaty, urzędy marszałkowskie, urzędy miast wojewódzkich oraz organizacje pozarządowe i lokalne media. Laureaci olimpiady mają możliwość skorzystania ze zwolnienia z egzaminów na 15 wyższych uczelni na 26 kierunków studiów - katalog ten powiększy się jeszcze po tegorocznych uchwałach uczelnianych senatów. Jedyną zaś instytucją wspierającą olimpiadę z Pułtuska jest właśnie MENiS. Dlaczego powyższe informacje oraz fakt zgłoszenia się do zawodów szkolnych rekordowej liczby 16,5 tys. uczniów przy o wiele mniejszym zainteresowaniu konkurencyjnym przedsięwzięciem nie wpływa na pozytywną ocenę olimpiady ze Szczecina?

   Proszę zatem o ponowne rozpatrzenie sprawy organizacji przez Uniwersytet Szczeciński Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej i odpowiedź na powyższe pytania, również w świetle przytoczonych argumentów.

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Małgorzata Rohde

   Warszawa, dnia 14 lutego 2003 r.