IV kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury
na interpelację nr 3335
w sprawie ujednolicenia struktury powiatu staszowskiego poprzez pełną integrację gmin Oleśnica i Szydłów z resztą gmin w powiecie
Szanowny Panie Marszałku! W związku z interpelacją poseł Bożeny Kizińskiej (SPS-0202-3335/03 z dnia 8 kwietnia 2003 r.) w sprawie ujednolicenia struktury powiatu staszowskiego poprzez pełną integrację gmin Oleśnica i Szydłów z resztą gmin w powiecie przedstawiam poniższe wyjaśnienie.
Strefa numeracyjna jest pojęciem związanym z budową i strukturą sieci telefonicznej, a nie z podziałem administracyjnym kraju. W związku z tym niejednokrotnie na obszarze jednego województwa występuje w całości lub w części kilka stref numeracyjnych. Budowa sieci przez Telekomunikację Polską trwała wiele lat i dostosowana jest do struktury obejmującej 49 stref numeracyjnych. Generalna zmiana tej struktury, jaką byłaby zmiana liczby i obszarów stref numeracyjnych, wymagałaby wieloletnich i kosztownych działań polegających na zmianie oprogramowania i budowie nowych central, a często i budowie nowych linii telekomunikacyjnych. Ponadto łączenie stref numeracyjnych central spowodowałoby konieczność zmiany wielu tysięcy abonenckich numerów strefowych, ponieważ w połączonych strefach po kilku abonentów miałoby ten sam numer. W związku z powyższym w chwili obecnej nie przewiduje się w tym zakresie zasadniczych zmian, ponieważ obciążałoby to poważnymi kosztami nie tylko operatorów, ale i użytkowników (abonentów) sieci telefonicznych. Szacuje się, że koszty dostosowania sieci krajowej do nowego podziału administracyjnego mogą wynosić od 3 do 13 mld zł w zależności od zakresu zmian.
Pragnę jednak poinformować, że zgodnie z Planem Numeracji Krajowej (PNK-TF) wprowadzonym rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 5 września 2002 r. (DzU nr 145, poz. 1223) planuje się wprowadzenie do końca 2005 r. zamkniętego, niegeograficznego systemu numeracji w sieci krajowej. W połączeniach telefonicznych abonenci będą się posługiwali 9-cyfrowym numerem krajowym, niezależnie od tego, czy połączenie będzie dokonywane w obrębie gminy, powiatu, województwa czy kraju. Operacja ta wiąże się przede wszystkim z koniecznością cyfryzacji central w publicznej sieci telefonicznej, co jest sprawą skomplikowaną i wymagającą dużych nakładów finansowych.
Informuję również, że połączenia abonentów gmin Oleśnica i Szydłów na obszarze powiatu staszowskiego, pomimo że dokonywane są poprzez numer kierunkowy (0-41), powinny być zaliczane przez operatora jak połączenia lokalne. Sprawę tę reguluje rozporządzenie ministra łączności z dnia 14 czerwca 2000 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków świadczenia usług telekomunikacyjnych w sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego (DzU nr 50, poz. 594).
Podsekretarz stanu
Krzysztof Heller
Warszawa, dnia 30 kwietnia 2003 r.