IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie możliwości odroczenia terminu płatności podatku VAT, zaliczek na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przez przedsiębiorców kooperujących z Grupą Stoczni Gdynia SA

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 3689

w sprawie możliwości odroczenia terminu płatności podatku VAT, zaliczek na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przez przedsiębiorców kooperujących z Grupą Stoczni Gdynia SA

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z przekazaną, przy piśmie z dnia 10 maja 2003 r. znak: SPS-0202-3689/03, interpelacją Pana Posła Jerzego Budnika w sprawie możliwości odroczenia terminu płatności podatku od towarów i usług, zaliczek na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przez przedsiębiorców kooperujących ze Stocznią Gdynia SA, uprzejmie informuję:

   W świetle art. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50, ze zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2 cyt. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r.

   Na tle powszechności obowiązku podatkowego również przedsiębiorcy świadczący odpłatnie usługi są zobowiązani do płatności w terminie podatku od towarów i usług, który stanowi dochód budżetu państwa. Natomiast ulgi podatkowe stanowią incydentalną pomoc w stabilizowaniu sytuacji finansowej przesiębiorcy w sytuacji, gdy istnieje pozytywna prognoza co do dalszych wyników podatnika zobowiązanego do świadczeń należnych budżetowi państwa.

   Kwestie dotyczące odroczenia terminu płatności i rozkładania na raty zapłaty podatku od towarów i usług oraz zaległości podatkowej, a także umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych zostały uregulowane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 936, ze zm.).

   W myśl art. 48 § 1 ww. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, organ podatkowy może odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty, odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, odraczać inne terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego, z wyjątkiem terminów określonych w art. 68-71, art. 77 § 1-3, art. 79 § 2, art. 80 § 1, art. 87 § 3 i 4, art. 88 § 1 i art. 118 ustawy Ordynacja podatkowa.

   Zgodnie zaś z art. 67 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy, na wniosek podatnika, może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

   Dodatkowo należy pamiętać, że wnioski podatników będących przedsiębiorcami składane stosownie do art. 48 § 3 i art. 67 § 1a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. w sprawach odraczania terminu płatności podatku lub rozkładania na raty zapłaty podatku oraz odraczania lub rozkładania na raty zapłaty zaległości podatkowej, a także umarzania zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej rozpatrywane są zgodnie z przepisami o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (tj. ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców - Dz.U. nr 141, poz. 1177 oraz wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych).

   Odraczania terminu płatności oraz rozkładanie na raty zapłaty podatku (bez ograniczenia kwoty oraz okresu spłaty), a także umarzanie w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej (bez ograniczenia kwoty) jako ulgi w realizacji zobowiązań podatkowych stosowane są, wyłącznie na wniosek podatnika, na zasadzie uznania administracyjnego przez właściwy rzeczowo organ podatkowy wskazany w § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. nr 240, poz. 2069) wydanego na podstawie przepisów ww. ustawy Ordynacja podatkowa.

   Zatem podatnik, który znajduje się w trudnej sytuacji finansowej zagrażającej w szczególności prowadzeniu działalności gospodarczej, może złożyć do właściwego urzędu skarbowego wniosek o zastosowanie ulg w regulowaniu zobowiązań podatkowych przewidzianych w ustawie Ordynacja podatkowa.

   W świetle powyższego nie znajduję podstaw prawnych do odrębnego rozstrzygania kwestii ewentualnych ulg podatkowych dla przedsiębiorców kooperujących ze Stocznią Gdynia SA, gdyż rozpatrywanie spraw związanych ze stosowaniem ulg w zapłacie zobowiązań podatkowych należy do zakresu działania organów podatkowych pierwszej instancji (tj. właściwych dla podatników urzędów skarbowych).

   Jednocześnie uprzejmie informuję, iż w sprawach płatności składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przez przedsiębiorców kooperujących ze Stocznią Gdynia SA należy wystąpić bezpośrednio do właściwego organu (tj. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazanego w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. nr 137, poz. 887, ze zm.).

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Jan Czekaj

   Warszawa, dnia 3 czerwca 2003 r.