IV kadencja
Interpelacja nr 4834
do ministra skarbu państwa
w sprawie likwidacji Cukrowni ˝Opole˝ SA - ponowna
Na poprzednią interpelację otrzymałem odpowiedź z dnia 14 października br. przygotowaną w Ministerstwie Skarbu Państwa, a podpisaną przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa p. Józefa Woźniakowskiego. Niestety, ani słowem Pan Minister nie odniósł się do sytuacji i przyszłości Cukrowni ˝Opole˝ SA, a nawet ani razu nie wymienił jej nazwy. Moja interpelacja dotyczy szczególnie tej cukrowni, stąd proszę o szczegółową odpowiedź.
Jak już wspominałem, w poprzedniej interpelacji z dnia 18 września 2003 r. Cukrownia ˝Opole˝ SA w Opolu Lubelskim jest przedsiębiorstwem, które obecnie jest w fazie przekształcania się ze spółki zadłużonej i przynoszącej straty w spółkę o realnych możliwościach osiągnięcia zysku. W wyniku konsekwentnie prowadzonego procesu obniżania kosztów działalności spółka ta w tym roku obrotowym dokonała spłaty zadłużenia w wysokości ok. 20,3 mln zł oraz porozumiała się z BGŻ SA w sprawie spłaty pozostały części zadłużenia w ciągu dwóch lat. Intensywność prowadzonych rozmów z innymi bankami daje realne szanse na możliwość spłaty pozostałego zadłużenia na bardzo korzystnych warunkach.
Poza tym opolska spółka obniżyła swoje koszty finansowe do poziomu 1 224 000 zł (w analogicznym okresie roku ubiegłego koszty te stanowiły kwotę 2 030 000 zł), co jest zwiastunem wypracowania w opolskiej cukrowni płynności finansowej oraz uniknięcia zapaści ekonomicznej.
Realizowany w sposób konsekwentny program oszczędnościowy przynosi już od pewnego czasu zakładane efekty, a tym samym przyczynia się do budowy silnego podmiotu w polskiej branży cukrowniczej.
Cukrownia z Opola Lubelskiego jako jedna z nielicznych cukrowni w kraju w pełni i terminowo wywiązała się z obowiązku zapłaty plantatorom należności za dostarczony do przerobu surowiec i w chwili obecnej opolska spółka przeprowadza kolejną kampanię cukrową, którą sama finansuje. W ten sposób Cukrownia z Opola bardzo prężnie buduje wokół swojej spółki silny i niezawodny rynek dostawczy buraka cukrowego, co niewątpliwie umocni pozycję opolskiej spółki wewnątrz Krajowej Spółki Cukrowej, wspomagając ją w rynkowej walce z zagranicznymi koncernami.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o przedstawienie mi swojego stanowiska dotyczącego cukrowni ˝Opole˝ SA, która może być przeznaczona do wygaszenia, bez względu na obecną sytuację spółki oraz podjęte działania naprawcze, które przyczyniają się do coraz prężniejszego funkcjonowania cukrowni.
Niecierpliwie oczekuję stanowiska Pana Ministra.
Z poważaniem
Poseł Arkadiusz Kasznia
Łuków, dnia 6 listopada 2003 r.