IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie budowy zapory na Skawie w Świnnej Porębie

Odpowiedź ministra środowiska - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na interpelację nr 543

w sprawie budowy zapory na Skawie w Świnnej Porębie

   Uprzejmie informuję panią poseł, że zostałem upoważniony przez prezesa Rady Ministrów do udzielenia odpowiedzi na interpelację w sprawie budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba na rzece Skawie.

   Realizacja tej niezmiernie ważnej inwestycji jest przedmiotem mojej troski od wielu już lat. Od początku lat 90. nakłady roczne przeznaczane na budowę były corocznie niższe i niewystarczające na realizację robót zgodną z harmonogramem. W 1997 r. udało mi się spowodować, by Rada Ministrów przeznaczyła na realizację Świnnej Poręby dodatkowe środki z rezerwy celowej na dofinansowanie inwestycji. Wtedy bowiem jeszcze taka rezerwa istniała w ustawie budżetowej. W ciągu następnych czterech lat cały finansowy wysiłek rządu Rzeczypospolitej Polskiej skierowany został na usuwanie skutków wielkiej, katastrofalnej lipcowej powodzi 1997 r.

   W związku z pogarszającą się sytuacją finansową państwa od 2000 r. koszty budowy inwestycji gospodarki wodnej decyzją parlamentu zostały przesunięte na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki tego funduszu nie pozwalają jednak na prawidłowe pod względem technicznym awansowanie robót.

   Przyjęty w polityce ekologicznej państwa kierunek, aby doprowadzić do zakończenia inwestycje będące w toku i nie rozpoczynać nowych powodował, że większe nakłady kierowane były na inwestycje bardziej zaawansowane. Dzięki takiej polityce po roku 2002 pozostaną do zakończenia tylko trzy prowadzone od lat budowy. Liczę, że pozwoli to na skierowanie większych środków na realizację zbiornika wodnego Świnna Poręba.

   Przedmiotowa budowa jest obiektem niezmiernie ważnym w gospodarce wodnej, a przede wszystkim odgrywa bardzo dużą rolę w zabezpieczeniu przed powodzią miasta Krakowa, dlatego też uwzględniona została w opracowywanym obecnie Narodowym planie rozwoju na lata 2004-2006. Stanowić to będzie podstawę do umieszczenia budowy zbiornika Świnna Poręba w propozycjach wykorzystania środków finansowych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego ˝Infrastruktura˝. Taki sposób finansowania pozwoliłby na ukończenie inwestycji w 2008 r. Stwierdzić wobec tego muszę, że losy budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba uzależnione są ściśle od terminu uzyskania przez Rzeczpospolitę Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

   Dodatkowo pragnę poinformować panią poseł, że resort, w pełni zdając sobie sprawę z warunków, w jakich żyją mieszkańcy terenów objętych budową, kładzie duży nacisk na realizację jak największej ilości wykupów gospodarstw, aby umożliwić zorganizowanie ludności nowych miejsc życia. Nawet w warunkach tak ograniczonego finansowania znaczna część nakładów rocznych przeznaczana jest na ten cel.

   Proces wykupu gruntów prowadzony jest w ścisłym porozumieniu z zainteresowaną ludnością. Przeprowadzona w latach 90. ankieta pozwoliła stwierdzić, że większość przesiedlanych osób ma zamiar odbudować lub kupić nowe gospodarstwa poza terenem zbiornika. Budowane w latach 80. i na początku 90. bloki mieszkalne w Wadowicach nie budziły zainteresowania. Zmiana formy przejmowania mieszkań ze spółdzielczych na własnościowe nie została zaakceptowana. Inwestor zrezygnował więc z finansowania tej formy zamiennego budownictwa mieszkaniowego. Na terenie gminy Mucharz w latach 90. rzeczywiście zlikwidowano istniejące zakłady pracy, w tym największe Andrychowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego w Świnnej Porębie i Przetwórnię Owocowo-Warzywną Spółdzielni ˝Ogród˝ w Mucharzu. Były to jednak zakłady, które w sytuacji zmian ekonomicznych zaistniałych w Polsce po 1989 r. nie miały szans istnienia i ich wykup i likwidacja nastąpiły w 3-5 lat po zaprzestaniu produkcji. Corocznie przeprowadzane są rozmowy z właścicielami przeznaczonych do wykupu gospodarstw celem ustalenia priorytetu wykupu w ten sposób, aby osoby prowadzące już budowy zastępcze posiadały na ten cel potrzebne środki.

   Zdaję sobie w pełni sprawę, że zmiana warunków życia ludności uzależniona jest głównie od terminu zakończenia budowy zbiornika, ponieważ spowoduje to podniesienie atrakcyjności turystycznej tego i tak pięknego terenu.

   Minister

   Stanisław Żelichowski

   Warszawa, dnia 26 lutego 2002 r.