IV kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie planów likwidacji Laboratorium Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Ostrołęce

Odpowiedź ministra środowiska

na zapytanie nr 2370

w sprawie planów likwidacji Laboratorium Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Ostrołęce

   Odpowiadając na pismo z dnia 31 października br., znak SPS-0203-2370/03, dotyczące zapytania pana posła Zbigniewa Deptuły w sprawie planów likwidacji Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Ostrołęce, uprzejmie przesyłam poniższą informację, opracowaną na podstawie wyjaśnień Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

   Jaki sens ma decyzja o ewentualnej likwidacji Laboratorium Delegatury WIOŚ w Ostrołęce, jeżeli trwają prace nad opracowaniem nowego systemu kontroli i analiz środowiska?

   Podjęta w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Warszawie reorganizacja ma na celu jedynie ograniczenie zakresu pracy Laboratorium Delegatury w Ostrołęce, a nie jego likwidację. Ograniczenie powyższe sprowadza się do przeniesienia wykonywania analiz instrumentalnych z Laboratorium Delegatury w Ostrołęce do Laboratorium Delegatury w Ciechanowie i Laboratorium w Warszawie.

   W Laboratorium w Ostrołęce nadal będą wykonywane analizy podstawowe. Pozostanie tu także grupa pomiarów terenowych i poboru prób.

   Decyzja o ograniczeniu zakresu działania Laboratorium Delegatury w Ostrołęce podyktowana jest głównie koniecznością wygospodarowania etatów i funduszu płac (ściśle limitowanego w budżecie) w celu zatrudnienia wysoko wykwalifikowanych pracowników ds. kontroli i monitoringu środowiska. Dostosowanie polskiego prawa w dziedzinie ochrony środowiska do wymogów Unii Europejskiej spowodowało wzrost potrzeb kadrowych w tym zakresie. Nie nastąpiło natomiast zwiększenie zadań kontrolnych realizowanych z udziałem laboratoriów.

   Działania podjęte przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska są zgodne z kierunkiem prac dotyczących racjonalizacji zakresów kompetencji i redukcji kosztów działania inspekcji, zapisanym w przyjętym przez Radę Ministrów Programie uporządkowania i ograniczenia wydatków publicznych.

   Czy łączenie Delegatur w Ciechanowie i Ostrołęce ma jakiekolwiek ekonomiczne uzasadnienie?

   Nie jest planowane połączenie Delegatur w Ciechanowie i Ostrołęce, a jedynie ich ściślejsze współdziałanie w zakresie zadań laboratoryjnych, o czym mowa w odpowiedzi na pierwsze pytanie. Zmniejszenie zatrudnienia w Laboratorium w Ostrołęce umożliwi wykorzystanie powstałych wolnych etatów na wzmocnienie przeciążonych służb inspekcyjnych. Przewidziane zmiany organizacyjne spowodują obniżenie kosztów osobowych i rzeczowych, w tym wydatków związanych z akredytacją Laboratorium.

   Gdzie i przez kogo będzie obsługiwany teren 6 powiatów, które swoim zasięgiem obejmowało Laboratorium w Ostrołęce?

   Ograniczenie zakresu działania Laboratorium w Ostrołęce nie wpłynie na jakość obsługi na terenie wspomnianych 6 powiatów. Pozostawienie w Delegaturze w Ostrołęce kilkuosobowej grupy pomiarowej, wykonującej podstawowe pomiary i pobór prób, umożliwi wykonywanie zadań na terenie tych powiatów bez zbędnej zwłoki. Pozostawienie zaś zespołu analitycznego do badań podstawowych pozwoli na szybkie wykonanie podstawowych oznaczeń. Również przeniesienie analiz instrumentalnych do Laboratorium w Warszawie i Ciechanowie nie będzie skutkowało pogorszeniem jakości usług na tym terenie.

   Co stanie się z pracownikami Laboratorium w przypadku jego całkowitej likwidacji?

   W Laboratorium Delegatury w Ostrołęce zatrudnionych jest obecnie 11 pracowników. W pracowni analitycznej do badań podstawowych pozostaną 4 osoby, 2 osobom spełniającym wymagania kwalifikacyjne zaproponowane zostanie przeniesienie do Działu Inspekcji Delegatury w Ostrołęce. Ponadto 4 osoby mogą skorzystać z uprawnień do przejścia na wcześniejszą emeryturę (3 pracowników złożyło już odpowiednie wnioski). Z przyczyn dotyczących zakładu pracy wypowiedzenie dostanie 1 pracownik.

   Minister

   Czesław Śleziak

   Warszawa, dnia 21 listopada 2003 r.