IV kadencja

Interpelacja w sprawie rozliczenia podatku VAT przez grupy producenckie skupujące od własnych członków trzodę chlewną

Interpelacja nr 10263

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie rozliczenia podatku VAT przez grupy producenckie skupujące od własnych członków trzodę chlewną

   Grupa producencka według obowiązujących przepisów skarbowych traktowana jest jak przedsiębiorstwo. Jako podmiot skupujący od własnych członków trzodę zobligowana jest do zapłacenia podatku w wysokości 5%, natomiast sprzedając te same sztuki do zakładów mięsnych otrzymuje tylko 3% podatku VAT. Różnicę 2% grupa producencka musi wyłożyć z własnych środków.

   Przykładowo Grupa Producencka Trzody Chlewnej TUCZPOL w Grzebienisku, gmina Duszniki mająca 51 członków rocznie dokłada z tego tytułu ok. 40 tys. zł. Sprawa ta została przedstawiona w trakcie wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi na terenie Wielkopolski w maju br.

   Członkowie tej grupy producenckiej są bardzo rozgoryczeni z tego powodu i domagają się zmiany obowiązujących przepisów skarbowych.

   Przedstawiając powyższe, zapytuję Pana Premiera, dlaczego grupy producenckie, których celem jest obrona interesów zrzeszonych członków, traktowane są w przepisach skarbowych jak przedsiębiorstwo oraz czy Rząd uważa, że rozliczenie podatku VAT grup producenckich w zakresie obrotu żywcem - krzywdzące zrzeszonych członków - powinno być kontynuowane, czy też zgodnie z uzasadnionymi wnioskami rolników zmienione, tak by grupy producenckie nie musiały dopłacać w rocznym rozliczeniu podatku VAT?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Stanisław Kalemba

   Poznań, dnia 10 czerwca 2005 r.