IV kadencja

Zapytanie w sprawie restrukturyzacji Zielonogórskich Zakładów Energetycznych SA

Zapytanie nr 1005

do ministra skarbu państwa

w sprawie restrukturyzacji Zielonogórskich Zakładów Energetycznych SA

   Szanowny Panie Ministrze! Uznając za słusznie podjętą przez pana decyzję o restrukturyzacji Zielonogórskich Zakładów Energetycznych i konsolidację ich w ramach grupy P5, istnieją jednak zagrożenia ekonomiczne dla woj. lubuskiego oraz miasta Zielonej Góry. Do najważniejszych z nich należą:

   1) wykazanie zysków i wpływów z podatków na szczeblu centrali, a nie naszego regionu,

   2) odpływ wykształconych kadr do centrali, gdzie będzie prowadzona polityka strategiczna,

   3) upadek lokalnych firm rynkowych w związku z prowadzeniem polityki inwestycyjnej i remontowej na szczeblu centrali,

   4) dokonywanie centralnych zakupów na potrzeby bieżące,

   5) utrata miejsc pracy po okresie gwarancji zatrudnienia na skutek zaniechania działań w zdobywaniu lokalnych rynków w sektorze okołoenergetycznym.

   Dodać mogę, iż uważam, że dużym błędem byłoby włączenie ZZE, jak próbują niektórzy sugerować, do grupy dolnośląskiej.

   Panie Ministrze! Uważam, że można już na etapie wdrażania restrukturyzacji zapobiec tym zagrożeniom i niepokojom wśród załogi zakładów energetycznych. Można to uzyskać poprzez realizację zgłoszonych przeze mnie rozwiązań zawartych w poniższych zapytaniach. Dlatego dzieląc się moim niepokojem, pozwalam sobie zadać panu ministrowi następujące zapytania:

   1. Czy realizację procesu restrukturyzacji zakładów energetycznych poprzez konsolidację grupy P-5 w strukturze rozpatrywana jest możliwość stworzenia centrali np. w Zielonej Górze? Jeżeli nie, to dlaczego? Dodać trzeba, że w Unii Europejskiej jest trend niecentralizowania ośrodków decyzyjnych w jednym mieście. W części zachodniej Polski Poznań jest liderem w wielu dziedzinach, np. najmniejsze bezrobocie, wysoki PKB itd. Dlaczego swoimi decyzjami nie mamy wpływać na równomierny rozwój regionów?

   2. Czy w procesie restrukturyzacji zakładów energetycznych poprzez konsolidację grupy P-5 w strukturze rozpatrywana jest możliwość umiejscawiania departamentów w różnych miastach (takie rozwiązania zastosowano przy konsolidacji Banku Zachodniego i Wielkopolskiego. Część kompetencji centrali pozostawiono w Zielonej Górze, z pozytywnym skutkiem dla województwa)?

   3. Czy w nowej strukturze organizacyjnej grupy P-5 rozważane jest wytypowanie jednej z zielonogórskich spółek córek jako spółki dominującej w koncernie?

   4. Czy i jakie zostaną podjęte działania zapewniające środki na tworzenie nowych miejsc pracy i zdobywanie rynków komercyjnych w sektorze okołoenergetycznym?

   5. Czy rozważa pan minister możliwość obligatoryjnego wprowadzenia do zarządu koncernu minimum jednego przedstawiciela obecnych Zielonogórskich Zakładów Energetycznych (moim zdaniem pozwoli to szybciej i sprawniej skoordynować działalność P-5)?

   Z poważaniem

   Poseł Bogusław Wontor

   Zielona Góra, dnia 9 września 2002 r.