IV kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie założeń programu dla absolwentów ˝Pierwsza praca˝

Odpowiedź ministra pracy i polityki społecznej

na interpelację nr 2211

w sprawie założeń programu dla absolwentów ˝Pierwsza praca˝

   W związku z przekazaniem przy piśmie z dnia 29 października br. (znak: SPS-0202-2211/02) interpelacji pani poseł Anny Sobeckiej w sprawie założeń programu ˝Pierwsza praca˝ informuję, co następuje:

   Rząd, mając na uwadze trudną sytuację absolwentów na rynku pracy, podjął zintensyfikowane działania mające na celu przeciwdziałanie bezrobociu wśród tej grupy bezrobotnych poprzez wdrożenie programu ˝Pierwsza praca˝. Celem programu jest zwiększenie szans absolwentów na uzyskanie pierwszego doświadczenia zawodowego oraz objęcie usługami aktywizującymi wszystkich zarejestrowanych absolwentów. Absolwenci uczestniczący w programie mogą skorzystać z szeregu preferencji umożliwiających uzyskanie zatrudnienia oraz nabycie odpowiednich kwalifikacji niezbędnych do wykonywania pracy.

   Dążąc do ograniczenia zjawiska niezatrudniania absolwentów kończących staż, urzędy pracy przy zawieraniu umów stażowych w pierwszej kolejności kierują absolwentów do pracodawców, którzy zobowiążą się na piśmie do zatrudnienia absolwentów po zakończeniu stażu. Staż służy nabywaniu umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez absolwentów nieposiadających żadnego doświadczenia zawodowego. Nie zawsze absolwenci odbywają staż w równym stopniu i równie szybko zdobywający umiejętności zawodowe umożliwiające korzystne zaprezentowanie się przed pracodawcami, a co za tym idzie, nawiązanie stosunku pracy po zakończeniu stażu. Z informacji posiadanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, że po zakończeniu stażu u pracodawców pozostaje ok. 20% absolwentów. Również przy kierowaniu bezrobotnych na inne subsydiowane programy rynku pracy istnieje ryzyko, że ukończenie programu nie zapewni zatrudnienia.

   Zdecydowanie zaprzeczam temu, jakoby zatrudnianie absolwentów w ramach programu ˝Pierwsza praca˝ było pozyskiwaniem taniej siły roboczej. Szeroka gama regulacji zaproponowanych w programie ˝Pierwsza praca˝ stwarza absolwentom szanse na płynne wejście na rynek pracy, poprzez możliwość podjęcia zatrudnienia finansowanego przez urząd pracy, uzyskania preferencyjnej pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, refundowania i zwolnienia z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przy podejmowaniu działalności gospodarczej oraz nabycia umiejętności praktycznych do wykonywania zawodu. Regulacje te umożliwiają absolwentom odnalezienie swego miejsca na rynku pracy, podjęcie zatrudnienia, a co za tym idzie, uzyskiwanie pierwszych dochodów, może niekoniecznie od razu satysfakcjonujących.

   Absolwent odbywający staż u pracodawcy otrzymuje stypendium stażowe w kwocie 498,20 zł, a więc w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Pracodawca może wypłacać absolwentowi nagrody za wykonywanie pracy, które w praktyce zwiększą kwotę, jaką młody człowiek otrzyma, będąc skierowanym na staż.

   W moim przekonaniu ważniejsze dla rozwoju społecznego i zawodowego jest wykonywanie pracy i nabywanie umiejętności zawodowych niż bierność na rynku pracy i niezasilanie swego budżetu domowego żadną kwotą. Staż jest swoistym pomostem do zatrudnienia, ponieważ jeżeli absolwent zaprezentuje się z dobrej strony pracodawcy, u którego jest na stażu, może liczyć na zatrudnienie i, co za tym idzie, uzyskiwanie zdecydowanie większych dochodów niż kwota stypendium stażowego.

   Zapewniam panią poseł, że żaden z tegorocznych absolwentów rejestrujących się w powiatowym urzędzie pracy nie zostanie pozostawiony bez wsparcia ze strony pracowników urzędu pracy, lecz może liczyć na kompleksową pomoc oferowaną w ramach programu w następujących obszarach: małe i średnie przedsiębiorstwa, samozatrudnienie, kształcenie, wolontariat oraz informacja, poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy.

   Minister

   Jerzy Hausner

   Warszawa, dnia 20 listopada 2002 r.