IV kadencja
Zapytanie nr 2215
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie nakładania przez Państwową Inspekcję Drogową wysokich kar na kierowców taksówek bagażowych
Powyższy przypadek dotyczy Pana Henryka Koralewskiego, zamieszkałego: 62-510 Konin, ul. Okólna 35/41, i wydanej w stosunku do niego decyzji z dnia 29 VIII 2003 r. nr WITD/V/D/111/31/2003.
W trakcie kontroli organ kontrolny zarzucił ww., że nie posiadał karty opłat za przejazd pojazdu po drogach krajowych.
Kierowca ten podczas kontroli przekazał inspektorowi pouczenie z Wydziału Komunikacji w Koninie, z którego wynikało jednoznacznie, że wykonując transport drogowy taksówką, nie obowiązuje zasada uiszczenia opłat za przejazd po drogach krajowych. Tym samym nie można postawić mu zarzutu, że świadomie naruszył ustawę o transporcie drogowym w zakresie obowiązku wnoszenia opłat.
Jednocześnie wskazuję, że samochód jego jest wyraźnie oznakowany ˝TAXI Bagażowe˝ jak również miejsce, na którym wykonuje on działalność, to postój ˝TAXI Bagażowe˝.
Podnoszę także fakt, że podczas kontroli drogowej wykonywanej przez policję drogową po okazaniu im pouczenia Wydziału Komunikacji w Koninie nikt dotychczas nie miał do niego zastrzeżeń, że nie posiada winiety. Wobec takich różnych interpretacji cytowanego przepisu na kierowcę moim zdaniem bezzasadnie nałożono tak dotkliwą karę pieniężną w kwocie 4000 zł. W tej sytuacji stawiam następujące pytania:
1. Dlaczego skutkami różnych błędnych interpretacji w zakresie obowiązku posiadania winiet obciąża się kierowców - biorąc pod uwagę przytoczony przykład?
2. Dlaczego Państwowa Inspekcja Drogowa bezwzględnie nakłada karę w kwocie 4000 zł, a nie poprzestaje na pouczeniu czy też nie miarkuje kary nawet w przypadku przyjęcia nie - zawinionego uchybienia kierowcy?
3. Dlaczego przed wyczerpaniem wszystkich środków odwoławczych nakładany jest na kierowcę w decyzji o ukaraniu rygor natychmiastowej wykonalności?
Z poważaniem
Poseł Zdzisław Jankowski
Konin, dnia 22 września 2003 r.